Makaleler

Yüzmek Omuzlarınız İçin Zararlımı?

Suda egzersiz yapmak eklemleri gerse de, kötü form veya aşırı kullanım hasara neden olabilir.

Su vücut için son derece iyileştiricidir ve yüzme, kilo kontrolü, gelişmiş kas tonusu ve gücü, gelişmiş dayanıklılık ve kardiyovasküler zindelik gibi birçok sağlık yararı sağlar. Yüzme ayrıca omuzlarınız için harika bir egzersiz olabilir, ancak dikkat edin: aşırı yüzme, zayıf vücut mekaniği ve yanlış teknik, altta yatan omuz sorunlarını ağırlaştırabilir. Omzun yüzmedeki rolünü ve yaralanmaları önlerken bu spordan nasıl zevk alacağınızı öğrenin.

Omuz, vücuttaki herhangi bir eklem sisteminin en fazla serbestliği ile en büyük hareket açıklığını elde etmek için tasarlanmış karmaşık ve son derece hareketli bir eklemdir. Yüzme, omuzun birkaç karmaşık manevra yapmasını gerektirir: baş üstü, uzanma ve hem saat yönünde hem de saat yönünün tersine tekrarlayan hareketler. Rekabetçi yüzücüler, tek bir antrenmanda omuz başına 4.000’den fazla vuruş gerçekleştirebilir, bu da onları omuz ağrısına duyarlı hale getirir, öyle ki “yüzücü omzu” terimi türetilmiştir. Amatör ve amatör yüzücüler bile uygun olmayan formdan dolayı omuz problemleri yaşayabilirler. Sonuç olarak, omuz ağrısı yüzücüler arasında çok yaygın bir kas-iskelet şikayetidir.

Yüzmenin Riskleri ve Faydaları

Genel olarak yüzme omuz için çok iyidir çünkü eklemi aşırı yüklemeden kasların çalıştırılmasını sağlar. Ayrıca kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini zorlamayan etkili aerobik eğitimi sağlar. Bel ağrısı çeken birçok hastaya, düşük darbe kaldırma kuvveti nedeniyle bir rehabilitasyon ve egzersiz şekli olarak yüzmeleri tavsiye edilir.

Kuzey Amerika Spor Fizik Tedavi Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, yüzme öncesinde, sırasında ve sonrasında omuz ekleminin doğru biyomekaniğinin korunması önemli olmakla birlikte  , birçok yüzücü ağrılı hareket modellerinden kaçınmak için vuruşlarını doğal olarak ayarlayacaktır. Bu nedenle, yorgunsanız veya uygunsuz forma yol açan güç veya esneklik sorunlarınız varsa, yüzmek zararlı olabilir.

Tekrarlayan omuz, omzu destekleyen eklemlerde ve bağlarda aşırı kullanıma ve travmaya neden olabilir. Şu anda omuz ağrısı çekiyorsanız, kalıcı hasarı önlemek için yüzme dahil herhangi bir yeni fiziksel aktivite yapmadan önce bir fizyoterapistle randevu almalısınız.

Yüzme En İyi Uygulamaları

Bir yüzme programına başlarken omuz yaralanmasını önlemek için şu en iyi uygulamaları izleyin:

  • Yavaş başlayın ve kaslarınızın yeni egzersiz rejiminize uyum sağlamasına zaman tanımak için egzersizlerinizin sıklığını ve yoğunluğunu kademeli olarak artırın.
  • Yüzmeden önce ve sonra her zaman göğsünüzü ve omuzlarınızı yaklaşık beş dakika esneterek ısının ve soğutun.
  • Yaralanmayı önlemek için omuz stabilizasyon egzersizleri yapın.
  • Yüzme vuruşlarınızı değiştirin: Bir gün sırtüstü, ertesi gün kurbağalama yapın, vb. Vuruşlarınızı çeşitlendirmek, tekrarlayan hareketleri azaltacak ve kümülatif travmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Tekmeleme, leylek tekniği ve alternatif nefes almaya odaklanan egzersizleri rutininize dahil edin.

Yüzme nedeniyle omuz ağrısı yaşıyorsanız, bir fizyoterapist normal gücünüzü geri kazanmanıza ve yaralanmanın şiddetlenmesini önlemenize yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist sadece sorunun nedenini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda en iyi tedavi seçeneğini seçmenize de yardımcı olur. Manuel terapi, stabilizasyon, ultrason, fonoforez, iyontoforez ve elektrik stimülasyonu dahil olmak üzere terapist tarafından uygulanan tedaviler, omuz ağrısını ve iltihabını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.