Makaleler

Yeni Doğan Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Yeni Doğan Bebeklerde Kalça Çıkıklığı

Kalça çıkığı genel olarak bu isimle anılmakla beraber gelişimsel kalça displazisi yeni doğan bebeklerde ve küçük çocuklarda kalça ekleminin düzgün gelişmemesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Uyluk kemiğinin kalça ile birleştiği bir nokta vardır ve top şeklindedir. Kalça kemiğinde yuvarlak bir yuvaya oturarak eklem oluşumunu sağlamaktadır. Gelişimsel kalça displazisi durumunda femur başı olması gerektiği gibi yerine oturamaz ve kalça eklemi gevşektir.

Kalça çıkığı sebebi bazen de kazalarla olabilmekle beraber bebeklerde görülme sebebi tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak anne rahmindeki düşük amniyon seviyeleri, ters doğum gibi etkenler sebebiyet vermektedir. Ailede genetik bir kalça çıkığı öyküsü varsa bu da bebeğe olumsuz etki edebilmektedir. Bebeklerde kalça çıkıklığı görülmesinin başka bir sebebi olarak ilk gebelik döneminde rahmin tam gevşememesi durumunda rahim ağzının baskı uygulayarak bebekte kalça çığına neden olmasını verebiliriz. Bu nedenle ilk gebelikler diplazi görülme sıklığını arttırmaktadır. Doğum sonrasında geleneksel kundaklama ve benzeri yöntemlerin de bu hastalığa sebebiyet verdiği unutulmamalıdır.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi

Bebeklerde görülen bu rahatsızlık ise çocuk ortopedisi ve travmatolojisi alanına dahil olmaktadır. Düzenli kontroller her iki cins için de önemli olmakla beraber kız çocuklarında görülme olasılığı daha yüksektir. Bebeklerde kalça çıkığı tedavisi eğer vaka erken dönemde teşhis edilmişse ameliyatsız tedavi işlemleri ile gerçekleştirilir. Eğer 6 aylık teşhis süresi dolmuşsa cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.