Makaleler

Yaşlılarda Kalça Çıkıklığı

Yaşlılarda Kalça Çıkıklığı

Kalça kırıkları, yaşlı hastalar için oldukça önemli bir ortopedik sorundur. Özellikle hayat süresinin uzaması sonucunda bu tip kırıklar daha fazla görülmeye başlamıştır. Çünkü kalça kırıklarının büyük bir çoğunluğu yaşlı hastalardan oluşmaktadır. Yaşlı hastalarda kalça kırıkları küçük bir düşme sonucu oluşabilmektedir. Daha genç hastalardaysa kalça kırığı oluşabilmesi için yüksekten düşme ya da trafik kazası gibi yüksek enerjili bir travma gerekmektedir.

Yaşlılarda kalça kırığı nedenleri hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yaşlı hastalarda görülen osteoporoz yani diğer adı ile kemik erimesi problemleri, bu kişilerde kalça kırığı oluşumunu kolaylaştırır. Bu sebeple kalça kırıkları, kemik erimesinin daha çok olduğu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe dengenin, görmenin ve kas kuvvetinin azalması düşmeyi kolaylaştırmaktadır ve sonucunda kalça kırığı oluşmasına sebep olmaktadır.

Kalça kırığı tanısı belirtiler ile birlikte röntgen ile koyulmaktadır.

 

Yaşlılarda Kalça Kırığı Tedavisi

Kalça kırığı tedavisinde amaç, hastanın yatağa bağımlı kalmaktan kurtarılması ve kırık öncesindeki fonksiyonel durumuna en kısa sürede geri döndürülmesidir. Yaşlı hastalar yatağa bağımlı kaldıkları zaman metabolik dengeleri hızla bozulur ve daha önce var olan diğer sistemik hastalıkların ağırlaşmasına sebep olmaktadır. Hastalar kırık sebebi ile hareket edemediklerinden yatakta uzun süre kalınmasına bağlı olarak bası yaraları oluşabilmektedir, bacak damarlarında kan pıhtılaşabilir ve akciğere pıhtı atabilir (tromboemboli) ya da idrar yolu ve akciğer enfeksiyonları gelişebilmektedir. Bütün bunlar hastanın yaşamını riske sokan sorunlardır.

Bu sebeple yaşlı hastalarda kalça kırığı tedavi edilirken cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Her ne kadar bu durumdaki hastaların anestezi alması genç olan hastalara göre daha tehlikeli olsa da ameliyat edilmediğinde gelişebilecek sorunların hastanın hayatını daha fazla tehlikeye sokacağı unutulmaması gerekmektedir.
Cerrahi tedavinin ne zaman uygulanacağı da çok önem taşır. Amaç, hastanın genel durumunun düzeltilerek, eşlik eden diğer hastalıkların kontrol altına alındıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde ameliyata almak olmaktadır. İlk 72 saat içerisinde ameliyata alınmayan hastalarda ölüm tehlikesi 2 kat artmaktadır. Bu sebeple ortopedistlerin anestezi hekimleri ile koordineli şekilde çalışmaları gerekmektedir.
 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.