Makaleler

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni sıklıkla görülen bir sağlık problemidir. Bu sebeple birçok kişi topuk dikeni nedir sorusunu merak etmektedir. Bu yazımızda topuk dikeni hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Topuk dikeni, taban çukuru ile topuk kemiği arasında meydana gelen kemik benzeri kalsiyum birikintileridir. Sıklıkla topuğun ön kısmında başlar ve sonrasında ayağın diğer kısımlarını etkilemektedir. Boyutu oldukça küçüktür. Bu sebeple her zaman çıplak gözle görülmemektedir. Tıp da osteofit olarak adlandırılan topuk dikeni tanısı zor olabilmektedir. Sıklıkla bağ ve kas dokusunda görülen uzun süreli gerginlik sonucunda oluşur. Sert yüzeylerde koşmak, yürümek ya da zıplamaktan kaynaklanan ve tekrarlanan stres, topuk dikeninin yaygın görülen bir sebebidir. Topuğun ön kısmında şişlik, ağrı, ısı artışı gibi iltihap semptomları görülmektedir. Bununla beraber her zaman ağrıya sebep olmaz ve her ağrı topuk dikeni kaynaklı değildir. Ortezler, iltihap giderici ilaçlar ve tekrardan yaralanmayı önleyen önlemler ile tedavisi yapılır.

Topuk Dikeni Neden Olmaktadır?

Topuk dikeni neden olur sorusunun farklı cevapları bulunmaktadır. Topuk kemiğinin alt kısmında, topuk mahmuzlarının birkaç ay boyunca birikmesi sonucu topuk dikeni oluşmaktadır.  Plantar fasyanın, kasların ya da yumuşak doku tendonların kronik olarak gerilmesi ve tekrardan yırtılması sonucu meydana gelen lokal iltihabi dönem, kalsiyum birikmesinin yaygın bir sebebidir. Plantar fasya, topuk kemiğinin ayak parmaklarına bağlanmasını sağlayan bağ dokusu şerididir. Özellikle atlama ve uzun koşu sporcular arasında topuk dikeni yaygın olarak görülmektedir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Sorusu sıklıkla araştırılır. Topuk dikeni tedavisinde birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında istirahat, buz uygulaması, darbe emici spor ayakkabı giymek, ortez kullanımı, antienflamatuar ilaçlar, steroid enjeksiyonları ve ameliyat yer almaktadır. Hekimler, hastanın durumunu göz önüne alarak tedavi yöntemine karar vermektedir.

Topuk dikeni tedavisi amacı ayağa binen basıncın azaltılması, iltihabın ve ağrının kontrol altına alınması, yumuşak dokuların esnekliğinin artırılması ve doku iyileşmesinin teşvik edilmesidir. Topuk dikeni tedavisinde istirahat edilmesi gerekmektedir. Böylece bölgedeki ağrı, şişlik ve iltihabı durumun azaltılmasına yardımcı olmaktadır.  Siz de kliniğimize gelerek en uygun tedaviyi alabilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.