Makaleler

Topuğum Neden Ağrıyor?

Topuk ağrısı, ayak ve ayak bileği rahatsızlıkları olan hastaların en yaygın şikayetlerinden biridir, peki topuk ağrısına tam olarak ne sebep olur?

Ağrı genellikle topuğun arka yüzeyinde oluşur ve ayakta durma, yürüme veya koşma aktivitelerini sınırlayabilir. Bir ayak ve ayak bileği uzmanının sizi kısa sürede ayağa nasıl kaldırabileceğini öğrenmek için topuk ağrısının yaygın nedenlerine ilişkin yazımızı okuyun.

Topuğum Neden Ağrıyor?
Topuk ağrısı tipik olarak bükülme veya düşme gibi tek bir yaralanmadan değil, tekrarlayan stres ve topuğun çarpmasından kaynaklanır. 

Yaygın topuk ağrısı nedenleri şunlardır:

  • Plantar fasiit Çok fazla koşmak veya zıplamak, topuk kemiğini ayak parmaklarının tabanına bağlayan fasyayı (doku bandı) alevlendirebilir. Topuğunuzun altında ortalanan ağrı ilk başta hafif olabilir, ancak sabah ilk adımlarınızı attığınızda alevlenir. Aşil tendonu da gerilirse baldırda kas krampları da oluşabilir. Plantar fasiit tedavi edilmezse topuk dikenine neden olabilir .
  • Stres kırığı. Bu genellikle, özellikle antrenman rejimlerini aniden değiştiren genç sporcularda, kısa bir süre boyunca kemiğe tekrarlayan stres ile bağlantılıdır. Bu, daha fazla sprint, koşarken artan kilometre veya artan antrenman yoğunluğunu içerebilir. Stres kırıklarına osteoporoz da neden olabilir.
  • Asil tendonu. Aşil tendiniti, baldır kaslarına topuğa bağlanan tendonun aşırı kullanıma bağlı olarak iltihaplanması veya ağrıması ile ortaya çıkar. Basketbol veya koşma gibi itme gerektiren herhangi bir aktivite bu soruna neden olabilir.

Topuk Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
Topuk ağrısı tedavisi, yaralanmanın ciddiyetine ve sağlık hedeflerinize bağlı olarak değişir. Ayak ve ayak bileği uzmanına görünmelisiniz topuk bölgenize buz uygulayarak ve reçetesiz  ev ilaçları semptomları hafifletmek için önerebilir . Topuk ağrınız birkaç hafta içinde düzelmezse, size uygun tedaviyi verebilmeleri için doktorunuzdan randevu almalısınız.

Doktorunuz çoğu durumda fizik tedavi reçete edebilir. Bu, ayağınızdaki tendonları ve kasları güçlendirmeye yardımcı olarak daha fazla yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Ağrınız şiddetliyse, ayak ve ayak bileği uzmanınız size ayağa enjekte edilebilecek veya ağızdan alınabilecek iltihap önleyici ilaçlar sağlayabilir. Ayrıca ortez kullanarak veya ayağı bantlayarak ayağınızı mümkün olduğunca desteklemenizi önerebilirler.

Çok nadir durumlarda, ayak ve ayak bileği uzmanınız sorunu düzeltmek için ameliyat önerebilir. Erman Çekiç ameliyatsız bakımdan en son cerrahi prosedürlere kadar çok çeşitli ortopedik tedavi seçenekleri sunuyor. Tedavi planınız ne olursa olsun, özel ayak ve ayak bileği uzmanımız tedavi öncesi ve sonrasında size şefkatli bakım sağlayacaktır.

Topuk ağrısının yaygın nedenlerini bilmek, semptomlarınız kötüleşmeden önce bunları gidermenize yardımcı olabilir. Kendinizi ağrı veya yaralanma ile bulursanız, Yaralanma önleme hakkında daha fazla bilgi edinmek veya randevu  almak için  bugün bizimle iletişime geçin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.