Makaleler

Tendonlar Nasıl Daha Sert ve Güçlü Olur?

Tendonlar kasları kemiklere bağlayan hücresel bağ dokusudur. Nispeten incedirler ancak muazzam kuvvetlere dayanmak zorundadırlar. Tendonların yüksek yükleri yırtılmadan absorbe edebilmesi için belli bir esnekliğe ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, sprint ve atlama içeren sporlarda, sert tendonlar bir avantajdır çünkü kaslarda ortaya çıkan kuvvetleri daha doğrudan kemiklere iletirler. Uygun eğitim, tendonların optimal bir şekilde sertleşmesine yardımcı olur.

Yeni keşfedilen mekanizmanın merkezinde, tendon hücrelerinde bir iyon kanalı proteininden oluşan moleküler bir kuvvet sensörü yer alıyor. Bu sensör, tendonları oluşturan kolajen liflerinin uzunlamasına birbirine doğru kaydığını algılar. Böyle güçlü bir kesme hareketi meydana gelirse, sensör kalsiyum iyonlarının tendon hücrelerine akmasına izin verir. Bu, kolajen liflerini birbirine bağlayan belirli enzimlerin üretimini teşvik eder. Sonuç olarak, tendonlar elastikiyetini kaybeder ve daha sert ve daha güçlü hale gelir.

Gen varyantı aşırı tepki veriyor

İlginç bir şekilde, bundan sorumlu olan iyon kanalı proteini, insanlarda farklı genetik varyantlarda meydana gelir. Birkaç yıl önce, diğer bilim adamları, E756del adlı belirli bir varyantın Batı Afrika kökenli bireylerde kümelendiğini buldular. O zamanlar, bu proteinin tendon sertliği için önemi henüz bilinmiyordu. Afrika kökenli bireylerin üçte biri bu gen varyantını taşırken, diğer popülasyonlarda nadirdir. Bu gen varyantı, taşıyıcılarını şiddetli tropikal hastalık sıtma vakalarından korur. Bilim adamları, bu avantaj nedeniyle varyantın bu popülasyonda hakim olabildiğini varsayıyorlar.

Araştırmacılar, şimdi bu gen varyantını taşıyan farelerin daha sert tendonlara sahip olduğunu gösterdi. Bu varyant nedeniyle tendonların egzersize adaptif tepkilerinde “aştığına” inanıyorlar.

Başlıca performans avantajı

Bilim adamlarının 65 Afrikalı Amerikalı gönüllüyle yaptığı bir çalışmada gösterdiği gibi, bu aynı zamanda insanların zıplama yeteneği üzerinde de doğrudan etkilere sahip. Katılımcılardan 22’si genin E756del varyantını taşırken geri kalan 43’ü taşımadı. Araştırmacılar, bir kişinin zıplama yeteneğini etkileyen çeşitli faktörleri (vücut, egzersiz ve genel zindelik dahil) hesaba katmak için, yavaş ve hızlı bir sıçrama sırasındaki performansı karşılaştırdılar. Tendonlar, yavaş atlama manevraları sırasında yalnızca küçük bir rol oynarlar, ancak özellikle hızlı zıplamalar sırasında önemlidir. Bilim adamları, çalışma tasarımlarıyla, gen varyantının atlama performansı üzerindeki etkisini izole edebildiler.

Bu, E756del varyantının taşıyıcılarının ortalama yüzde 13 daha iyi performans gösterdiğini gösterdi. Fabian Passini, “Anti-sıtma etkisi nedeniyle olumlu bir şekilde seçilen bir gen varyantının aynı zamanda daha iyi atletik yeteneklerle ilişkilendirilmesi büyüleyici. Bunu kesinlikle projeye başladığımızda bulmayı beklemiyorduk” diyor Fabian Passini, Snedeker’in grubunda doktora öğrencisi ve çalışmanın ilk yazarı. Bu gen varyantı, E756del frekansı yüksek ülkelerden gelen sporcuların sprint, uzun atlama ve basketbol gibi birinci sınıf spor müsabakalarında neden başarılı olduklarını kısmen açıklıyor olabilir. Bugüne kadar, bu gen varyantının seçkin sporcular arasında fazla temsil edilip edilmediğine dair hiçbir bilimsel araştırma yapılmadı. Ancak Passini, böyle bir çalışmanın bilimsel açıdan ilgi çekici olacağını söylüyor.

Kuvvet sensörü ve tendonların fiziksel taleplere uyum sağlama mekanizması hakkındaki bulgular fizyoterapi için de önemlidir. “Artık tendonların nasıl çalıştığını daha iyi anlıyoruz. Bu aynı zamanda gelecekte tendon yaralanmalarını daha iyi tedavi etmemize yardımcı olacaktır” diyor Snedeker. Orta vadede, yeni keşfedilen tendon kuvvet sensörüne kenetlenen ilaçlar geliştirmek de mümkün olabilir. Bunlar bir gün tendinopatileri ve diğer bağ dokusu bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.