Makaleler

Spor Yapmanız İçin Nedenler

Çoğu şehirde okul çağındaki sporcular için bir tür fiziksel spor gerektiren düzenlemeler olduğunu biliyor muydunuz?  ,”Herhangi bir yaptırıma tabi spora ilk kez katılmak isteyen her öğrenci bir fiziksel muayene sunmalıdır”. Detaylar, fizik muayenesinin lisanslı bir hekim tarafından tamamlanması gerektiğini, öğrencinin fizik muayenesinden geçmesi gerektiğini ve spor fiziklerinin her okul yılında tekrarlanması gerektiğini içermeye devam etmektedir. Lise sporcuları için durum böyle olsa da, ders dışı spor yapan genç sporcular ve sporcular da sporla ilgili fiziksel gereksinimlere sahip olabilir. Herhangi bir spor fiziğinin gerekli olmadığı durumlarda bile, bir sporcunun seçtikleri spora katılmak için uygun fiziksel durumda olmasını sağlamaları son derece teşvik edilir. Bu sınavlar spora fiilen katılmadan önce yapıldığından, spor fiziği aynı zamanda katılım öncesi sınavlar (KKD) olarak da bilinir.

Katılımı Etkileyebilecek Eski Yaralanmaları Tanımlayın
Bir öğrenci sporcu uzunca bir süredir spor yaptığında, zamanla bazı sakatlıklar geliştirmiş olmaları çok olasıdır. Hemen teşhis edilebilecek kadar ağrıya neden olmadıkları için bunların küçük yaralanmalar olması muhtemeldir. Bununla birlikte, herhangi bir eski yaralanma, sporcuları etkileme potansiyeline sahiptir ve tekrarlanan veya ciddi yaralanma riskini artırır.

Katılımı Sınırlayabilecek Koşulları Belirleyin
Kişinin belirli sporlara katılma yeteneğini sınırlayabilecek belirli tıbbi durumlar vardır. Bunlar astım, alerji, sarsıntılar, orak hücre anemisi, epilepsi, sarsıntı sonrası sendrom ve yüksek tansiyon içerebilir. Bu koşulların varlığı kişiyi spor yapmaktan tamamen alıkoymayabilir, ancak kişinin dayanıklılığını etkileyebilir.

Tedavi Gerektiren Koşulları Belirleyin
Hem eski yaralanmalar hem de belirli tıbbi durumlar, spora katılma yeteneğinizi potansiyel olarak sınırlayabilir. Bu, belirli bir sporu yapamayacağınız anlamına gelmese de, belirli bir ısınma rutinine uymanız veya belirli ilaçları almanız gerektiği anlamına gelebilir. Bazı durumlarda, bu koşulları spor sezonu öncesinde veya sırasında tedavi etmeniz gerekebilir. Örneğin, astımınız varsa bir inhaler almanız veya eski yaralanmamız iyileşene kadar aktivite seviyenizi geçici olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Hayatı Tehdit Eden Koşulları Belirleyin
Yeni başlayanlar için fiziksel bir spor sırasında yaşamı tehdit eden bir durum bulmak oldukça nadirdir. Aslında spor fizikçilerinin sadece yaklaşık% 10’u muhtemelen yaşamı tehdit eden koşulları keşfediyor. Bununla birlikte, bir ortopedist veya birinci basamak doktorunuz vücudunuzu, kalp rahatsızlıkları gibi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumların belirtileri açısından değerlendirecektir. Bu nadiren gerçekleşse de, doktorunuz potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir şey bulursa size bir tür spor yapmamanızı tavsiye edecektir. Bu, bir sporu fiziksel olarak geçemeyebileceğiniz bir durumdur.

Profesyonel Rehberlik Sağlar
Spor fiziği ayrıca sporculara sporlarının sağlıklarını nasıl etkileyebileceği konusunda profesyonel rehberlik alma fırsatı sunar. Örneğin, bir ortopedist bir sporcuya sporlarında görülen yaygın yaralanmalar ve bu yaralanmaları nasıl önleyebilecekleri hakkında bilgi sağlayabilir. Bazı durumlarda, daha güvenli bir alternatif olarak daha az invaziv bir spor önerilebilir. Son olarak, spor fiziği doktorunuza diyet gibi diğer önemli faktörleri tartışma fırsatı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.