Makaleler

Spor Sakatlanmalarına Dikkat Edin!

Spor Sakatlanmalarına Dikkat Edin!

Egzersiz yaparken, yanlış bir hareket sonucunda bazı sakatlanmalar meydana gelebilmektedir. Bu sakatlanmalar çok ciddi olmayacağı gibi oldukça ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bu sebeple spor sakatlanmaları önüne geçebilmek için mutlaka spordan önce ısınma, spordan sonra soğuma hareketleri yapılmalıdır. Spor yaparken, bedeninize uygun hareketleri seçmeli, kaldıramayacağınızdan fazla yük almamalısınız. Sağlıklı spor yapmak hem bedenen hem de ruhen sizi oldukça tatmin edecektir. Bu yazımızda spor sakatlanmalarının önüne geçebilmek için bazı bilgiler vereceğiz.

Spor Sonrası İyi Dinlenilmelidir

Eğer istasyon tarzı ve uzun süreli bir çalışma uyguluyorsanız dinlenme (toparlanma) ve egzersiz sürelerine dikkat edilmelidir. Dinlenme ve Egzersiz periyotlarını iyi belirleyerek vücudunuzda spor ile meydana gelen mikro travmaların toparlanabilmesi için kendinize zaman tanımalısınız. Bu sayede kas ağrıları azalmaktadır.

Spor Yaralanmalarına ve Sakatlıklarına Karşı Konsantre Olunmalıdır

Çalışma sırasında yaralanmaları minimuma indirmek için zihinsel konsantrasyon oldukça önemlidir. İyi bir konsantrasyon ile hangi kas grubunun çalıştığının kontrol edilmesi sizi dikkat eksikliğine bağlı meydana gelebilecek yaralanmalardan korumaktadır.

Doğru Spor Materyalleri ile Spor Yapın

Egzersiz sırasında yaralanmalara sebep olan diğer bir faktör ise kullanılan ekipmanlardır. Spor kıyafetleri rahat edebileceğiniz ve terinizi emebilecek özelliklerde seçilmelidir. Spor ekipmanlarından özellikle spor ayakkabıları her adımda yer reaksiyon kuvvetini absorbe edebileceği için yapılacak spora uygun seçilmesi gerekmektedir. Ayak biyomekaniği ile ilgili sorunuz var ise fizyoterapiste danışarak uygun bir tabanlık alınmalı ve spor yaparken ayakların desteklenmesi için kullanılmalıdır. Böylece basış sorunu azaltılarak egzersiz sırasında iki ayağın da aynı oranda yüklenmesi sağlanabilmektedir. Böylece yaralanma riskinin önüne geçilmiş olmaktadır.

Bunlar birçok kişi tarafından bilinen ancak uygulama kısmını ihmal ettiği noktalardır. Bilinen doğrular uygulamaya geçirilemiyor ise o bilginin hiçbir önemi kalmamaktadır.  Bilgili olmak değil bilinç sahibi olmak daha önemlidir. Spor hayatınızı daha bilinçli ve daha sağlıklı sürdürmek istiyorsanız bu konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede spor yaralanmaları ve spor sakatlıkları minimum seviyeye indirilir.

Spor sakatlanmalarının önemi birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple sağlığınıza ve bedeninize dikkat etmelisiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.