Makaleler

Soğuk Havalarda Di̇z Ağrısı

soğuk havalarda diz ağrısı neden olur

Diz yaralanmanız varsa, diz ağrınızın havayla birlikte değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Birçok insan kış aylarında diz ağrısından şikayet eder.

SOĞUK HAVALARDA DİZ AĞRISINA NE SEBEP OLUR?

  • Barometrik basınç değişiklikleri: Barometrik basınç, etrafımızdaki havanın ağırlığıdır. Barometrik basınçlar genellikle soğuk havanın başlamasından hemen önce düşer. Bu, eklem içindeki gazların ve sıvıların genişlemesine neden olarak sinirlere baskı uygulayarak ağrıya neden olabilir.
  • Soğuk ve nem: Soğuk ve yüksek düzeydeki nemin bir arada olması kıkırdak ve kemiğin hücresel yapılarına zarar verebilir.
  • Eklemdeki sinirlerin aşırı duyarlılığı: Diz yaralanması durumunda, diz eklemindeki sinirler, iltihaplanma, yara izi nedeniyle soğuk havaya aşırı duyarlı hale gelebilir.
  • Artan eklem sıvısı: Dizdeki sıvı bir amortisör gibi davranır ve soğuk havalarda kalınlaşabilir. Artan kalınlık, sıvının serbestçe akmasını engelleyerek eklemlerde sertliğe neden olur.
  • Hareketsizlik: Soğuk hava, insanların daha fazla içeride kalması anlamına gelir. Uzun süre hareketsizlik eklem sağlığına zararlıdır.

SOĞUK HAVALARDA HANGİ TÜR DİZ YARALANMALARI RİSK ALTINDADIR?

Bazı diz yaralanmaları ile soğuk havalarda ağrının arttığını görebilirsiniz.

Koşucu dizi: Koşu sırasında diz eklemine uygulanan baskının neden olduğu bir durumdur. Diz eklemi üzerindeki aşağı doğru basınç, diz kapağının uyluk kemiğine sürtünmesine ve kıkırdak hasarına neden olur.

Daha soğuk havalarda, kalp atış hızınız daha yavaş tepki verir, bu da dizinizi çevreleyen doku ve kasların daha az yağlanmasına ve sertleşmesine neden olabilir. Daha sonra normal hızınızda veya daha sert koşmaya çalışırsanız, ağrılı ve ağrılı dizler yaşayabilirsiniz.

Diz travması: Yaralanmanız diz çevresindeki kasları içeriyorsa, aynı görevleri tamamlamak için daha soğuk havalarda kaslarınızın daha sıcak havalarda olduğundan daha fazla çalışması gerekir. Bu, artan ağrı ve ağrıya neden olan kas dokularında daha fazla hasara neden olabilir.

Patellar tendinit: Jumper’ın dizi olarak da bilinen bu tür doku yaralanması, diz kapağı ve uyluk kasları ile kaval kemiği arasında meydana gelir. Bu, diz kapağının hemen altında diz ağrısına neden olur. Ayrıca özellikle zıplarken, diz çökerken veya merdiven çıkarken dizde güçsüzlük ve sertliğe neden olur. Soğuk hava, tendonları sertleştirir ve dolaşımı azaltır, bu da diz ağrısını kötüleştirebilir.

SOĞUK HAVALARDA DİZ EKLEMİ AĞRISINI GİDERME STRATEJİLERİ

Sıcaklıklar düştüğünde diz yaralanması ağrısını ve sertliğini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Eklem ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Sıcak tutun: Dışarısı soğuk olduğunda kendinizi sıcak tutmaya çalışın. İçerideyken ılık duşlar veya banyolar yapın, elektrikli battaniyenin altında uyuyun ve sıcaklığı yüksek tutun. Dışarıdayken, içeri girmeden önce arabayı ısıtın ve sıcak kalmak için kat kat giyinin.
  • Şişmeyi önleyin: Diz sıkıştırma bantları şişmeyi azaltmaya ve dizdeki stabiliteyi artırmaya yardımcı olabilir.
  • Sağlıklı bir kiloda kalın ve aktif kalın 

Diz ağrısı çekiyorsanız , Doktorumuz Erman Çekiç dizler ve diğer eklemler için en üst düzey ortopedik tedaviler sunar.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.