Makaleler

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Tedavisi

Omurga baş ile bacaklar arasında uzanan, vücut ağırlığının yarıdan fazlasını taşımakta olan bir köprü görevi görmektedir. Omurga, omur denilen 23 adeti hareketli toplam 33 kemikten oluşmaktadır.

Bu kemikler birbirlerine eklemler, bağ dokusu ve disk denilen yastıkçıklarla bağlanmaktadır. Aynı zamanda omurların her birine bağlanan ve hareket etmeyi sağlayan güçlü omurga çevresi kasları vardır. Merkezi sinir sisteminin oldukça önemli bölümlerinden birisi olan omurilik de omurganın içerisinde yer almaktadır. Skolyoz, halk arasında omurga eğriliği olarak bilinmektedir.

Skolyoz Tedavi Seçenekleri

Skolyoz tedavisi birçok farklı etken dikkate alınarak oluşturulmaktadır. Bu faktörler hastanın yaşı, omurganın durumu gibi faktörler ile doğru orantılıdır.

Skolyoz, doğuştan skolyoz ve sonradan oluşan skolyoz olarak ikiye ayrılmaktadır. Omurga da herhangi bir problem fark edildiğinde derhal doktora gidilmelidir. Erken teşhis durumunda fizik tedavi yardımı ile omurga eğriliği ilerlemeden ameliyatsız skolyoz tedavisi hasta için daha uygun bir seçenek olmaktadır. Bu tedavi seçeneğinde hasta düzenli olarak fizik tedavi görür. Bununla birlikte hastanın duruşuna ve oturmasına da dikkat etmesi gerekmektedir. Ağır egzersizlerden, ağır kaldırmaktan uzak durmalıdır. Böylece skolyoz tamamen iyileşmese de azalacak ve hastalar rahatlayacaktır.

Skolyozun cerrahi tedavisi ise günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Hekimin yaptığı muayene ve tetkikler sonucunda alınan ameliyat kararında omurga füzyonu yapmadan ya da kısıtlı bir alana füzyon yapılarak eğrilik kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.