Makaleler

Skolyoz Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhis

Fizik muayene sırasında, doktorunuz çocuğunuzu ayağa kaldırabilir ve ardından göğüs kafesinin bir tarafının diğerinden daha belirgin olup olmadığını görmek için kolları gevşek bir şekilde sarkarak belden öne doğru eğilebilir.

Doktorunuz ayrıca şunları kontrol etmek için bir nörolojik muayene yapabilir:

  • Kas güçsüzlüğü
  • Uyuşma
  • Anormal refleksler

Görüntüleme testleri

Düz röntgenler skolyoz tanısını doğrulayabilir ve omurga eğriliğinin şiddetini ortaya çıkarabilir. Bir doktor, bir tümör gibi altta yatan bir durumun skolyoza neden olduğundan şüphelenirse, MRI gibi ek görüntüleme testleri önerebilir.

Tedavi

Hafif skolyozu olan çocuklar, büyüdükçe omurgalarının eğriliğinde değişiklik olup olmadığını görmek için düzenli kontrollere ihtiyaç duyabilir. Hafif, orta ve şiddetli eğriler için yönergeler olsa da, tedaviye başlama kararı her zaman bireysel olarak verilir. Dikkate alınacak faktörler şunları içerir:

  • Eğrinin şiddeti. Daha büyük eğrilerin zamanla kötüleşmesi daha olasıdır.
  • Eğri deseni. S şeklindeki eğriler olarak da bilinen çift eğriler, C şeklindeki eğrilerden daha sık kötüleşme eğilimindedir.
  • Eğrinin konumu. Omurganın merkez (torasik) bölümünde bulunan eğriler, omurganın üst veya alt bölümlerindeki eğrilerden daha sık kötüleşir.
  • Olgunluk. Bir çocuğun kemikleri büyümeyi durdurduysa, eğri ilerleme riski düşüktür. Bu aynı zamanda korselerin kemikleri büyümeye devam eden çocuklarda en fazla etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

Parantez

Çocuğunuzun kemikleri büyümeye devam ediyorsa ve orta derecede skolyoz varsa, doktorunuz bir korsaj önerebilir. Korse takmak skolyozu iyileştirmez veya eğriyi tersine çevirmez, ancak genellikle eğrinin daha fazla ilerlemesini önler.

En yaygın destek türü plastikten yapılmıştır ve vücuda uyacak şekilde şekillendirilmiştir. Bu korseler kolların altına, göğüs kafesinin etrafına, belin alt kısmına ve kalçalara sığdığı için kıyafetlerin altında neredeyse görünmezdir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.