Makaleler

Sırt Burkulmaları ve Gerilmeleri

sirt-burkulmalari-ve-gerilmeleri

Sırt burkulması, bir kas veya tendonun yaralanmasıdır, sırt burkulması bir bağın gerilmesi veya yırtılmasıdır. Sırt incinmeleri ve burkulmalarının belirtileri, nedenleri ve tedavileri.

Genel bakış

Sırt, kıkırdak, tendonlar ve bağlar tarafından desteklenen ve bir kan damarı ve sinir ağı tarafından beslenen karmaşık bir kemik ve kas yapısıdır. Sırt özellikle bel veya alt sırt yürüme, koşma, kaldırma ve diğer aktiviteler sırasında vücudun ağırlığının çoğunu taşır. O halde, beldeki incinmeler ve burkulmalar gibi yaralanmaların yaygın olması anlamına gelir.

Zorlanma nedir?

Bir suş, bir kas veya tendonun yaralanması. Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan sert, lifli doku bantlarıdır. Sırt gerginliği ile omurgayı destekleyen kaslar ve tendonlar bükülür, çekilir veya yırtılır.

Burkulma nedir?

Burkulma, bir bağın gerilmesi veya yırtılmasıdır. Ligamentler, bir eklemde iki veya daha fazla kemiği birbirine bağlayan ve eklemin aşırı hareketini engelleyen lifli doku bantlarıdır.

Sırt incinmeleri ve burkulmalar ne kadar yaygındır?

Suşlar ve burkulmalar çok yaygın yaralanmalardır. Baş ağrılarının yanı sıra sırt problemleri sağlık profesyonellerinin en sık şikayet ettiği şikayetlerdir.

Belirtileri ve Nedenleri

Sırtta zorlanma veya burkulma neden olur?

Bir kas veya tendonu bükmek veya çekmek zorlanmaya neden olabilir. Tek bir yanlış kaldırma veya sırt kaslarının aşırı gerilmesinden de kaynaklanabilir. Kronik (uzun süreli) bir gerginlik, genellikle kasların ve tendonların uzun süreli, tekrarlayan hareketlerinden sonra aşırı kullanımdan kaynaklanır.

Bir burkulma genellikle bir düşme veya ani bir bükülme veya bir eklemi normal konumundan çıkmaya zorlayan vücuda bir darbe sonrasında meydana gelir. Bu koşulların tümü, bir veya daha fazla bağı normal hareket aralığının ötesine uzatarak yaralanmaya neden olur.

Ek olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler bir kişiyi sırt zorlanma veya burkulma için daha büyük risk altına sokabilir:

 • Alt sırtın aşırı kıvrılması
 • Aşırı kilolu olmak
 • Zayıf sırt veya karın kaslarına ve/veya sıkı hamstringlere (uylukların arkasındaki kaslar) sahip olmak.

Halter ve futbol gibi itme ve çekme içeren sporlar yapmak da bel yaralanması riskini artırır.

Sırt zorlanması veya burkulma belirtileri nelerdir?

Bir zorlanma veya burkulma belirtileri şunları içerir:

 • Hareket ettiğinizde kötüleşen ağrı
 • Kas krampları veya spazmları (ani kontrol edilemeyen kas kasılmaları)
 • Eklemin azalan işlevi ve/veya hareket açıklığı (yürüme zorluğu, öne veya yana eğilme veya düz durma)

Bazı durumlarda, kişi yaralanma anında bir patlama veya yırtılma hissedebilir.

Teşhis ve Testler

Sırt burkulmaları  nasıl teşhis edilir?

Hafif incinmeler ve burkulmalar genellikle tıbbi bir geçmişe (semptomların gözden geçirilmesi ve yaralanmanın nasıl meydana geldiği dahil) ve bir sağlık kuruluşu tarafından yapılan fizik muayeneye dayanarak teşhis edilebilir. Daha şiddetli incinme ve burkulma durumlarında, özellikle güçsüzlük veya fonksiyon kaybı olduğunda, sırt ağrısının nedeni olarak kırık (kırık) veya fıtıklaşmış (şişkin) bir diski dışlamak için bir röntgen çekilebilir.

Yönetim ve Tedavi

Sırt incinmeleri ve burkulmaları nasıl tedavi edilir?

Burkulmaların tedavisi benzerdir ve genellikle iki aşamada gerçekleşir.

İlk aşamanın amacı ağrı ve spazmı azaltmaktır. Bu, özellikle yaralanmadan sonraki ilk 24 ila 48 saat boyunca dinlenmeyi ve buz paketleri ve kompresyon (basınç) kullanımını içerebilir. Ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olmak için reçetesiz satılan bir nonsteroid antiinflamatuar ilaç önerilebilir.

İlk 24 ila 48 saatten sonra, tolere edildiği şekilde normal aktivitelere dönülmesi tavsiye edilir. Uzun süreli yatak istirahati veya hareketsizlik (hareketsizlik) semptomları uzatır ve iyileşmeyi geciktirir.

Lomber zorlanma/burkulma semptomları olan çoğu insan yaklaşık 2 hafta içinde iyileşir. Semptomlar 2 haftadan fazla devam ederse ek tedavi gerekebilir.

Sırt zorlanmaları ve burkulmalarla ilişkili komplikasyonlar nelerdir?

Sırt gerilmesi veya burkulmanın en yaygın komplikasyonu, kilo alımına, kemik yoğunluğu kaybına ve vücudun diğer bölgelerinde kas gücü ve esneklik kaybına yol açabilen aktivitede azalmadır.

Önleme

Sırt burkulmaları ve incinmeleri nasıl önlenebilir?

Tüm sırt yaralanmalarını önlemek mümkün değildir, ancak burkulma veya zorlanma riskini azaltmak için bazı adımlar atabilirsiniz:

 • Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlü tutmak için sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Aşırı kilo, alt sırtın yapılarına ek baskı uygular.
 • Eklemlerinizi esnek ve kaslarınızı iyi durumda tutmak için germe dahil düzenli egzersiz yapın.
 • Uygun şekilde oturan ayakkabılar giymek ve merdivenleri ve yürüyüş yollarını dağınıklıktan uzak tutmak gibi düşmeleri önlemeye yardımcı olacak güvenlik önlemleri alın.
 • Otururken, ayakta dururken ve kaldırırken iyi vücut mekaniği kullanın. Örneğin, sırtınızı düz ve omuzlarınızı geride tutmaya çalışın. Otururken dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yerde düz tutun. Aşırı uzanmayın ve bükülme hareketlerinden kaçının. Kaldırırken dizlerinizi bükün ve yükü dengelemek için güçlü bacak kaslarınızı kullanın.
 • Sigara içmeyi bırak. Nikotin, kaslara giden kan akışını engeller.

Görünüm/Prognoz

Sırt zorlanmaları ve burkulmaları olan insanlar için prognoz (görünüm) nedir?

Sırt zorlanmaları ve burkulmaları olan çoğu insan, 2 hafta içinde tedavi ile tamamen iyileşir.

Sırt zorlanması veya burkulması hakkında sağlık uzmanımla ne zaman iletişime geçmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızı arayın:

 • Şiddetli ağrınız var ve birkaç adımdan fazla yürüyemiyorsunuz.
 • Yaralanma bölgesinde veya bacağınızın aşağısında uyuşukluk var.
 • Daha önce birkaç kez belinizi incittiniz.
 • Alışılmadık bir şekle sahip bir yumru veya bölgeniz var.
 • Uykuyu engelleyen ağrınız var.
 • Bir yaralanmadan sonra bir ekstremitede (eller veya ayaklar) bariz zayıflığınız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.