Makaleler

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir sıkışması günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemine denilmektedir. Sinirin etrafında bulunan tendon, kemik, kas veya kıkırdak dokularının basınç yapması ile oluşan duruma sinir sıkışması denilmektedir. Baskı oluşması ile sinir fonksiyonları sekteye uğrar ve güçsüzlük, ağrı, uyuşma ya da karıncalanma gibi semptomlar oluşmasına neden olabilir. Sinir sıkışmasının meydana gelmesini sağlayan ya da tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Sinir sıkışması tedavileri için ilk olarak bu probleme neden olan faktörün bulunması ve daha sonra o yönde bir tedavi yapılması gerekmektedir. Sinir sıkışmasının ciddiyetine göre tedaviler değişkenlik gösterebilmektedir.

Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışmasının belirtileri her kişide farklılık gösterebilmektedir. Âmâ genel olarak sinir sıkışmasının belirtileri şu şekilde olmaktadır;

  • Kas güçsüzlüğü,
  • Kas hasarı,
  • Geceleri uykudan uyandıracak derecede ellerde uyuşukluk meydana gelmesi,
  • Kısa süreli güç kayıpları,
  • Hareket ederken zorlanmak,
  • Sinir sıkışmasının meydana geldiği alanda şişlik,
  • Sinir sıkışmasının meydana geldiği alanda ağrı veya sızı

Sinir sıkışmasının gerçekleştiği bölgelere göre belirtileri de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin bel bölgesinde yaşanan bir sinir sıkışmasında görülen belirtiler ağrının ayaklara ve bacaklara vurması şeklinde olmaktadır. Sıkışmanın meydana geldiği alana göre belirtiler değişmektedir.

Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir sıkışması tedavisi cerrahi olmayan ve cerrahi olan olmak üzere 2 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerde sinir sıkışmasının durumu etkili olmaktadır. Küçük boyutlarda meydana gelen sinir sıkışmaları için cerrahi olmayan tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler ilaçlar, fizik tedavi ve yaşam şeklini değiştirmek gibi şeyler olmaktadır. Büyük boyutlarda olan sinir sıkışmalarında ise sinir sıkışması ameliyatı yapmak gerekli olabilmektedir. Bu sağlık probleminin büyük ciddiyet taşıması durumunda tedavi için cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Fakat genelde cerrahi olmayan tedaviler kullanılmaktadır. Önemli olan sinir sıkışmasından şüphelenildiği an kontrole gitmektir. Erken teşhis tedavinin seyrini değiştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.