Makaleler

Şimdiye Kadarki En Kötü 10 Kemik Kırığı

Kırık, kemiğin kırılmasıdır. Üzerine uygulanan kuvvete dayanamayan kemiğin bir sonucudur. Vücut kısmına bir kaza veya travmatik bir darbe nedeniyle olabilir. Herhangi bir kırık, ağrıya ve kısıtlı hareket aralığına neden olabilir. Neyse ki, ortopedi uzmanları, bir kırılma yaşarsanız sizi tedavi edebilir.

Tüm kırıklar eşit yaratılmamıştır. İşte alabileceğiniz en kötü 10 kemik kırığı.

1. Uyluk kemiği

Femur, uyluktaki tek kemiktir ve vücuttaki tüm kemiklerin en uzun ve en güçlüsüdür. Travmatik bir olaydan kaynaklanmayan bir femur kırığı, osteoporoz veya kemik kanserine işaret edebilir. Kırılırsa, potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilir. Uyluk kemiğindeki bir kırılma, uyluk damarlarında kan pıhtısı oluşumu da dahil olmak üzere ciddi kanamalara ve komplikasyonlara yol açabilir.

2. Omurga

Omurga, omuriliği korur. Omurga kırığı meydana gelirse, omurgada bulunan sinirleri sıkıştırabilir. Kırığın konumuna bağlı olarak, bir omurga kırığı motor ve duyusal işlevi etkileyebilir. Kompresyon kırıkları şiddetli ağrıya, boy kaybı ve sakatlığa neden olabilir. Sinir hasarı, mesane ve bağırsak kontrolü ile ilgili sorunlara yol açabilir.

3. Kafatası

Kafatası, altta yatan yapılar etkilenebileceğinden, kafatası kırıklarını çok riskli hale getiren beyni korur. Kafa travması olan hastalarda kafa içi lezyonlar gelişebilir. Hafif kırılmalar minimum soruna neden olabilir, ancak ciddi kafatası kırıkları enfeksiyona, beyin hasarına, beyin omurilik sıvısı sızıntısına, hematoma ve nöbetlere neden olabilir.

4. Bilek

Bilek 13 kemikten oluşur. Kemiklerden birinin kırılması el fonksiyonunu etkileyebilir. Eller her gün yaygın olarak kullanıldığı için olması kötü bir kırıktır. Kötü tedavi edilirse bilek kırıkları, erken osteoartrit , sinir hasarı ve kavrama gücü, hareket açıklığında azalma gibi uzun vadeli sonuçlara yol açabilir .

5. Kalça

Kalça kırıkları yaşlılar için en kötüsüdür. Büyük bir ameliyat gerektiren kırık kalça kemiğinin değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca iyileşme süreci uzundur. Uzun süre hareketsiz kalmak kan pıhtılarına, kas güçsüzlüğüne ve ameliyat sonrası diğer komplikasyonlara yol açabilir. Kemik hastalığı olan yaşlı hastalar için kalça kırıkları potansiyel olarak yaşamı tehdit eder.

6. Kaburga

Kırık kaburgalar çok ağrılı olabilir ve kemikler birkaç parçaya bölündüğünde daha da tehlikeli olabilir. Kaburgalar akciğeri ve kalbi içeride tutar. Şiddetli bir kırık büyük kan damarlarına ve ayrıca akciğerlere zarar verebilir.

7. Ayak bileği

Ayak bileği stabilite sağlar. Kırık bir ayak bileği kemiğinin hareketsiz hale getirilmesi gerekir, aksi takdirde bükülme ve yuvarlanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, kırık bir ayak bileği, gerektirdiği hareketsizlik süresinden daha fazla, çevredeki bağlara ve kan damarlarına zarar verebilir ve bu da onları gerçekten yırtabilir. Yanlış tedavi ve iyileşme, osteoartrit gibi uzun vadeli sonuçlara yol açabilir.

8. Pelvis

Kalça kırıkları gibi pelvisteki bir kırık da hayatı tehdit edici olabilir. Pelvis, omurgayı kalçalara bağlar. Böbrekler, bağırsaklar, mesane ve cinsel organlar pelvik halkanın içindedir. Kırık kemikler bu organlara zarar verebilir. Pelvik kırıklardan kaynaklanabilecek çok ciddi olanlar da dahil olmak üzere birçok komplikasyon vardır. Şok, iç kanama ve organ hasarı meydana gelebilir.

9. Kuyruk kemiği

Kuyruk kemiği kırığı hayatı zorlaştırabilir ve kırık kuyruk kemiğini yerinde tutmanın bir yolu yoktur. Oturmak ağrılı olabilir ve bağırsak hareketine sahip olmak zor olabilir. Cinsel işlev de etkilenebilir. Şişme ve morarma da meydana gelebilir.

10. Dirsek

Kırık bir dirsek çok acı vericidir. Kolu düzeltmeyi imkansız hale getirebilir. Eldeki hissi bile kaybedebilirsiniz. Dirsek birkaç parçaya ayrılırsa, kemikleri yerinde tutmak zor olabilir, bu da yaralanmanın yavaş yavaş iyileşeceği anlamına gelir . İyileştiğinde sertlik başlayabilir ve normal hareket aralığını geri yüklemek biraz zaman alabilir. Yanlış tedavi ve kötü iyileşme ile kalıcı hasar oluşabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.