Makaleler

Serebral Palsi Nedir? Ne Sebep Olur?

Serebral palsi (SP), bir kişinin denge ve postürü hareket ettirme ve sürdürme yeteneğini etkileyen bir grup bozukluktur. SP, çocuklukta en sık görülen motor engeldir. Serebral, beyinle ilgili olmak anlamına gelir. Felç, kasları kullanmada güçsüzlük veya problemler anlamına gelir. SP, anormal beyin gelişimi veya bir kişinin kaslarını kontrol etme yeteneğini etkileyen gelişmekte olan beyindeki hasardan kaynaklanır.

SP semptomları kişiden kişiye değişir. Şiddetli SP’li bir kişinin yürüyebilmek için özel ekipman kullanması gerekebilir veya hiç yürüyemeyebilir ve ömür boyu bakıma ihtiyaç duyabilir. Öte yandan hafif SP’li bir kişi biraz garip bir şekilde yürüyebilir, ancak herhangi bir özel yardıma ihtiyaç duymayabilir. Kesin semptomlar bir kişinin yaşamı boyunca değişebilse de, SP zamanla kötüleşmez.

Serebral Palsi Türleri

Doktorlar, SP’yi ilgili ana hareket bozukluğu tipine göre sınıflandırır. Beynin hangi bölgelerinin etkilendiğine bağlı olarak, aşağıdaki hareket bozukluklarından biri veya daha fazlası ortaya çıkabilir:

  • Sert kaslar (spastisite)
  • Kontrol edilemeyen hareketler (diskinezi)
  • Zayıf denge ve koordinasyon (ataksi)

Dört ana SP türü vardır:

Spastik Serebral Palsi

En yaygın SP türü spastik SP’dir. Spastik SP, SP’li kişilerin yaklaşık % 80’ini etkiler.

Spastik SP’li kişilerde kas tonusu artmıştır. Bu, kaslarının sert olduğu ve sonuç olarak hareketlerinin garip olabileceği anlamına gelir. Spastik SP genellikle vücudun hangi kısımlarının etkilendiğine göre tanımlanır.

Diskinezi Serebral Palsi (ayrıca atetoid, koreoatetoid ve distonik serebral palsileri içerir)

Diskinetik SP’li kişiler ellerinin, kollarının, ayaklarının ve bacaklarının hareketini kontrol etmekte sorun yaşarlar, bu da oturmayı ve yürümeyi zorlaştırır. Hareketler kontrol edilemez ve yavaş ve kıvrımlı veya hızlı ve sarsıntılı olabilir. Bazen yüz ve dil etkilenir ve kişi emme, yutma ve konuşmada zorlanır. Diskinetik SP’li bir kişi, sadece günden güne değil, hatta tek bir gün içinde de değişebilen (çok sıkıdan çok gevşeğe kadar değişen) kas tonusuna sahiptir.

Ataksik Serebral Palsi

Ataksik SP’li kişilerin denge ve koordinasyon sorunları vardır. Yürürken kararsız olabilirler. Yazma gibi çok fazla kontrole ihtiyaç duyan hızlı hareketlerde veya hareketlerde zor anlar yaşayabilirler. Bir şeye uzandıklarında ellerini veya kollarını kontrol etmekte zorlanabilirler.

Karışık Serebral Palsi

Bazı kişilerde birden fazla SP tipi semptomlar vardır. En yaygın karma SP türü spastik-diskinetik SP’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.