Makaleler

Şehir Hastahanesi Ortopedi Doktorları

Şehir Hastahanesi Ortopedi Doktorları

Şehir hastahanesi bünyesinde yer alan Ortopedi ve Travmatoloji bölümü tıpta lokomotor sistem adı ile bilinen iskelet ve kas sistemi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Her türlü iskelet ve kas sistemi hastalıklarında tanı, takip ve tedavi süreci bu bölümün uzmanları tarafından yapılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde görev alan uzman hekimlere genel olarak “ortopedist” unvanı verilmektedir. Ortopedistlerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimleri ile koordineli olarak çalışmaktadır. Ortopedi dalında uygulanan tedaviler sonucunda hastalar, uzman fizyoterapistlere yönlendirilmektedir. Bu işlemin yapılmasındaki temel amaç, kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek temel hastalıkların iyileşmesinin takip edilmesini kolaylaştırmaktır. Hasta yaşam kalitesi fizyoterapistler tarafından artırılmaktadır.

Ortopedi Doktorları

Ortopedi doktorları tarafından hareket kabiliyeti kısıtlanan hastalara yardımcı olunmaktadır. Hastalarda eğer ciddi bir yaralanma durumu söz konusu ise ve diğer organların da zarar görmesi bekleniyor ise Göğüs Cerrahisi ve Plastik Cerrahi ana bilim dalı işin içine girmektedir. Ortopedi rahatsızlıklarının tedavisi sırasında hem cerrahi tekniklerden yararlanılmakta hem de ameliyatsız şekilde konservatif tedaviler kullanılmaktadır. Hastalarda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağına uzman doktor tarafından karar verilmektedir. Ortopedi ve Travmatoloji alanında uygulanan tedaviler arasında; ilaç tedavileri, alçı, atel, sargı bezi, soğuk uygulamalar yer almaktadır. Ayrıca bazı ortopedi rahatsızlıkları için lazer tedavisinden yararlanılmakta ve protez uygulamalarına başvurulmaktadır.

Ortopedi Cerrahi

Ortopedi cerrahi işlemleri adına bazı tekniklere başvurulmaktadır. Bu teknikler arasında kapalı ve açık ameliyat yöntemleri yer almaktadır. İnsan vücudunda yer alan bir organın geçirilen hastalık sonrasında tamamen kesilmesi ya da bir kısmının kesilmesi, yaralanma ya da daha farklı nedenler ile kopan bir dokunun onarımı işlemleri ortopedi alanını ilgilendirmektedir. Tüm bunlara ek olarak parçalı kırıklar sırasında bölge onarımı ve kemiklerde beliren tümörlerin özel işlemler ile çıkarılması işlemlerinde de ortopedi cerrahisinde yararlanılmaktadır. Ortopedi alanının baktığı hastalıklar ise özet ile: lezyon, el hastalıkları, pes kavuk, dirsek kırığı, slap lezyon, boyun kırılması, dirsek bölgesinde kırık, ön çapraz bağ kopmaları, düğme ilik deformesi, iç varis, sırt dikeni, kalsifik tendinit, kostokondrit şeklinde söylenebilmektedir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.