Makaleler

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi, kişinin kendi kanı ile elde ettiği plazma ile yavaşlayan hücre yenilmesini bu plazma sayesinde sağlamaktadır. Yani vücuttan küçük bir kan miktarını alarak bu kanın özel işlemle plazma ayrıştırarak vücuda tekrar geri verilen işlemdir. Bu işlem sayesinde kişi kendi kanıyla vücudunda bazı hastalıkların iyileşmesinin yanı sıra cilt gençleştirmesini de sağlamaktadır. PRP günümüzde diyabet, eklem ağrıları, tendon yaralanmalarına, diş implatlarına gibi çok fazla hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırmak ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Eklem ağrıları her yaşta bireyi ekilmenin yanı sıra çalışma koşuları, iltihaplı romatizma spor yaraları gibi birçok bireyde eklem ağrıları görülmesine neden olur. Bu ağrılar ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersizler fayda verilmediği zaman PRP tedavisi ile bugüne kadar çok fazla yararlı sonuçlar gözlemlenmiştir. Özellikle günümüzde bireylerin yaşam alanlarını ciddi anlamda bozan diz ve eklem ağrıları PRP uygulamasıyla kolayca tedavi edilmektedir.

 

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

PRP uygulamaları bu alanda eğitim almış profesyonel uzman doktorlardan alınır. Farklı aşmalardan geçerek uygulanmaktadır. PRP uygulama aşamaları şu şekildedir:

  • PRP hazırlamak için öncelikle uzman doktur tarafından hastadan bir miktar kan alınır. Alınan bu kan miktarı hastanın belirlediği şikâyetine göre PRP enjekte edilir
  • Steril şartlarda tüp içine alınan kan örneği santrifüj cihazına yerleştirilerek kan bileşenlerin ayrışmasını sağlamaktadır.
  • Tendon gibi enjeksiyon uygulaması yapılmasını planlandığında ultrason gibi görüntüleme yöntemleri yapılmaktadır
  • Enjeksiyon alanı belirlendikten sonra PRP etkilenen bölgeye yapılmaktadır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.