Makaleler

Plantar Siğillerin Tedavisi ve Önlenmesi

Plantar siğiller , ayakların altını etkileyen yaygın siğillerdir . Çoğu insan hayatının bir noktasında buna sahip olacaktır.

Resmi olarak verrukae siğiller olarak adlandırılan plantar siğiller, insan papilloma virüsünden (HPV) , özellikle 1, 2, 4, 60 ve 63 tiplerinden kaynaklanır. Virüs, ayakların altındaki deriye saldırır.

HPV, soyunma odası zeminleri ve yüzme havuzları gibi sıcak ve nemli yerlerde büyür. Havuz karolarının yüzeyindeki bu küçük su birikintileri, HPV için bir üreme alanıdır.

Virüs doğrudan temasla bulaşır ve cildinizde bir açıklık veya çatlak varsa daha kolay yakalanabilir.

Plantar siğil belirtileri

Plantar siğiller aşırı derecede ağrılı olabilir. Fark edebileceğiniz ilk belirtilerden biri, yürürken ayağınıza baskı uyguladığınızda ağrı veya hassasiyettir.

Siğil oluştuğunda, deride ortası çökük bir bölge olan dairesel düz bir nokta göreceksiniz. Siğil sararmış görünebilir, bir kabuk olabilir veya hatta ortasında siyah bir nokta olabilir.

Plantar siğil nasıl tedavi edilir

Bazı durumlarda, bir plantar siğil doğal olarak çözülür. Diğer vakalar tedavi gerektirebilir. Bir plantar siğili, doktorunuza görünerek veya siğili evde tedavi ederek birkaç farklı şekilde tedavi edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.