Makaleler

Ortopedik Protez ve Ortez

Ortopedik Protez ve Ortez

Ortopedi ana bilim dalı, genel olarak lokomotor sistem şeklinde anılan kas ve iskelet sistem üzerinde meydana gelen zedelenmeler ile ilgilenmektedir. Kas üzerinde ya da iskelette oluşan her türden hastalığın teşhis edilmesi, takip süreci ve tedavisi ortopedi doktorlarının ilgi alanına girmektedir. Ortopedistler gerek fizyoterapistler ile gerekse de diğer bölümler ile uyum içinde çalışmaktadır. Ortopedi doktorlarının ilgilendiği hastaların tedavi sürecinde son kısmı fizyoterapistler almaktadır. Ortopedistler eklem ve iskelet üzerinde meydana gelen fiziksel sorunlara ilk müdahaleyi gerçekleştirirken fizyoterapistler daha çok hastanın hayat kalitesini artırma peşindedir. Hastanın geçirdiği rahatsızlıkları hayatına daha kolay şekilde entegre etmesi ve rahatsızlık kalıcı ise bunu kabul etmesi fizyoterapistlere bağlıdır.

Protez ve Ortez

Ortopedik protez ortez birbirinden farklı iki kavramdır. Protezin tanımı incelendiğinde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan uzuv kayıplarında kullanıldığı görülmektedir. Uzuvların kaybolan fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücut bütünlüğünün görsel olarak sağlanabilmesi, parmak, el ve bacaklardaki şekil bozukluklarının giderilebilmesi için protez son derece önemlidir. Ortez ise daha çok fonksiyon kayıplarında oluşan yetersizliklerde istenmeyen pozisyon hareketlerini önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Vücut parçalarını istenen şekilde desteklemek, korumak ve sahip çıkmak gerektiği zaman akla ilk olarak ortez gelmektedir. Sık sık yararlanılan ortezler metal başta olmak üzere plastik ve deri gibi malzemeler kullanılarak üretilebilmektedir.

Protez ve Ortez Teknikeri

Protez ve ortez ürünleri, hastaların uzuv ya da organ kayıplarında takılan yapay organlardır. Ortez çalışmaları ile herhangi bir nedenden ötürü desteklenemeyen organlar korunmakta, sabitlenmekte ve düzeltilmektedir. Protez ortez teknikeri kişilerde ayak, el ve benzeri organ kayıplarında başvurulan en yetkili kişidir. Kaybedilen organların kısmen de olsa yerine geçebilecek yapay organ olarak takılan protezlerin vücut içerisinde desteklenmesi, korunması doktor ve teknikerler tarafından sağlanmaktadır. Ortez kullanım amaçları arasında; kaza ya da ameliyat sonrası vücut parçalarının hareketsiz bir yere tutunması, fonksiyon gerçekleştiremeyen ya da yetersiz gerçekleştiren uzuvların bulunması ve hasta kemiklerinde yer alan şekil bozukluklarının çeşitli sargı ve benzeri malzemeler ile düzeltilmesi yer almaktadır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.