Makaleler

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Genel olarak iskelet ve kas sistemindeki hastalıklarla ilgilenen Ortopedi ve Travmatoloji bölümü, birçok alt dala ayrılmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji doktorlarımız tarafından vücudun bu bölümleri ile ilgili muayeneler gerçekleştirip teşhis koyulur, daha sonra da gerekli tedaviyi uygulanır. Kollar, bacaklar ve ayaklardaki rahatsızlıklar; omurilik bağlantı dokularındaki hastalıklar, vücudun eklemlerinde oluşan sıkıntılar Ortopedi ve Travmatolojinin alanında uzmanlaşmış bir Doktor ile yapılacak bir görüşme sonrası giderilebilir.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümlerinde Gerçekleştirilen Tedaviler Nelerdir?

Ortopedi uzmanları kasları, sinirleri ve kemikleri inceler, daha sonra bu bölgelerle ilgili gerekli teşhis ve muayeneleri uygular. Travmatoloji dalında uzmanlaşmış doktorlar ise daha çok travma ya da ‘sarsıntı’ sonucu oluşmuş yaralar, kırık ve çıkıklar, ezilmeler gibi acil tedavi gerektiren durumlarla ilgilenirler. Bu iki bilim dalı yıllar geçtikçe beraber anılmaya başlanmıştır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri, genel olarak rehabilitasyon ve fizik tedavi gibi bölümlerle beraber olarak çalışmaktadır.

Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün ilgilendiği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  • El, ayak, omuz ve diz cerrahileri: Spora ısınma hareketleri yapmadan başlamak, kasların ya da sinirlerin sıkışması, eklemlerin kireçlenmesi ya da tenisçi dirseği ve altı parmak sendromu gibi hastalıklar vücudun çeşitli yerlerinde sıkıntılara yol açabilir. Bu ve bunun gibi durumların tedavisi için bir Ortopedi Doktoru ile görüşülmelidir.
  • Pediatrik cerrahi: Doğuştan gelen bozukluklar, ayak ve yürüme bozuklukları gibi alanlar bu gruba girmektedir.
  • Spor Travmatolojisi: Doğru şekilde spor yapmamak, ısınma ve soğuma hareketlerini yapmamak ya da yanlış şekilde yapmak gibi durumlar sonucu oluşabilecek rahatsızlıkların tedavisi Spor Travmatolojisi alanına girmektedir. Bu tür rahatsızlıklardan en azla etkilenen bölümler ayaklar, dizler, kalçalar ve omuzlar olarak sıralanabilir.
  • Onkolojik cerrahi: Kas, kemik, tendon ve sinir gibi belirtilen bu alanlar üzerinde gelişen tümörlerle Onkolojik cerrahi ilgilenmektedir.

Sonuç olarak kireçlenme, kırık ve çıkıklar, protezler ve bunların enfeksiyonu, duruş ve yürüyüş bozuklukları, çarpıklıklar ve rekonstrüksiyon bozuklukları gibi hastalıklar Ortopedi ve Travmatolojinin alanına girmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Merkezimizde bulunan alanında uzman doktorlar, bu alandaki rahatsızlıklarınıza teşhis koymakta ve tedaviyi profesyonel olarak gerçekleştirmektedirler. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz İstanbul Ortopedi Doktoru ile rahatsızlığınıza en kolay şekilde son verebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.