Makaleler

Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Çarpma ve düşme gibi olaylar sonrasında omuz çıkıklığı kolaylıkla başımıza gelebilen bir problemdir. Bu sebeple omuz çıkıklığının nasıl anlaşıldığı bilinmeli ve böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Basit kazalar sırasında ya da spor yaparken omuz çıkığı yaşanabilmektedir. Özellikle sporcularda ve 18-30 yaş arası gençlerde sıklıkla çıkıklar ile karşılaşılmaktadır. Kollara yaklaşık olarak 270 derece dönme kabiliyeti sunan omuzlar, en çok kullanılan eklemlerdir. Omuz, kol ile gövdenin birleşim yeridir. Yüzeylerin birbiri ile uyumu neredeyse hiç yoktur. Bunu da eklemin bir arada durabilmesini sağlayan esnek yapıdaki yumuşak dokular sağlamaktadır. Bu yumuşak dokuların esnekliği, hareketlerin üst sınırlarında, özellikle arkaya uzanıp bir şey alınmaya çalışıldığında ya da fırlatma hareketi yapıldığında eklemi bir arada tutmaya yetmeyebilir ve omuz eklemi yerinden çıkabilmektedir.

Omuz Çıkığı Semptomları

Omuz eklemi yumuşak dokular ve oldukça güçlü kaslar ile çevrelenmiş olmasına rağmen sıklıkla çarpma, düşme gibi travmaya bağlı çıkık oluşmaktadır. Zorlanma esnasında dokular ve bağlar yırtılmaktadır. Bunun sonucunda da eklem yuvasından çıkmaktadır. Omuz çıkığında oldukça ciddi bir ağrı ve şekil bozukluğu oluşmaktadır. Yerine oturtulduğunda ise bu problemler ortadan kalkmaktadır. Fakat omzu yerinde tutan contaya benzeyen bir yapı, omuz ilk çıktığında zarar görmektedir. Bu bölüm yırtılınca yerinde durması zorlaşmaktadır. İşte bu durumda da omuz çıkığının tekrarlaması neredeyse kaçınılmaz olmaktadır. 18-30 yaş grubu içerisinde bir zorlanma ya da yaralanma sebebi omuz bir kere çıktığında, tekrarlama ihtimali yüzde 80 olmaktadır.

Omuz Çıkığı Tedavisi

Çıkma sayısı arttıkça eklem ve çevresinde yaptığı tahribat da artmaktadır. Bu sebeple çıkık tekrarlayıcı bir düzeye geldiğinde mutlaka ortopedi doktorumuza başvurmanız gerekmektedir. Bu durumda omuz çıkığı tedavisinde ameliyat bir seçenek haline gelmektedir. Hasarın derecesine bağlı olarak farklı tipte ameliyat uygulanmaktadır. Tekrarlayan omuz çıkıklarında artroskopik ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Artroskopik omuz çıkığı ameliyatında eklem bir kamera yardımı ile görüntülenmektedir. Omuz eklemi çevresinden ufak delikler açılarak özel cerrahi ekipmanlar kullanılmaktadır. Böylece cerrahımız, eklem içerisindeki problemi giderebilmektedir. Bankart ameliyatı esnasında, yalnızca yırtılan dokular orijinal yerlerine dikilmektedir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.