Makaleler

Omuz ağrısı için ne zaman doktora gitmeliyim?

Omuzu etkileyebilen, ağrı ve sınırlı fonksiyon ile sonuçlanan bir dizi yaralanma ve bozukluk vardır. Ağrınıza neden olan veya normal günlük aktivitelerinizi yapmanızı engelleyen bir omuz probleminiz varsa, ortopedi doktoruna gitme vakti gelmiş olabilir.

Omuz eklemini oluşturan üç ana kemik humerus (üst kol kemiği), kürek kemiği (skapula) ve köprücük kemiğidir (köprücük kemiği). Rotator manşet, stabilite sağlayan ve omuz için harekete izin veren bir grup kas ve tendondur.

Humerus, omuz eklemindeki sığ yuvaya nispeten gevşek bir şekilde oturduğundan, omzu ağrı, güçsüzlük, dengesizlik ve fonksiyon azalmasına yol açan bir dizi koşul ve yaralanmaya karşı savunmasız hale getirebilir. Omuz ağrısı tedavisi için bir ortopedist görmek istemenizin nedenlerinden bazılarına bir göz atalım .

Bir Omuz Doktorunu Ne Zaman Görmeliyim?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, omuz ağrınızdan kurtulmak için uzman tıbbi yardım alın:

Birkaç haftadan uzun süredir devam eden veya reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar veya sıcak/soğuk tedavisi gibi evde uygulanan tedavilerle giderilemeyen kalıcı omuz ağrısı

Etkilenen omuzun ağrısı veya rahatsızlığı nedeniyle uyku zorluğu

Geriye doğru uzanmaya, kolunuzu başınızın üzerine kaldırmaya veya vücudunuzun üzerinden uzanmaya çalışırken zorluk veya ağrı

Özellikle kaldırırken veya fırlatırken omuzda bir çıtırtı, tıkırtı veya patlama sesi

Omuzun önceki bir çıkığı (omuzu dengesiz ve yeniden yaralanmaya eğilimli hale getirebilir)

Omuz veya üst kolda belirgin bir anormallik veya deformite

Omuz Ağrısının Yaygın Nedenleri

Hastaların omuz ağrısını tedavi etmek için ortopedi doktorunu ziyaret etmesinin ana nedenlerinden üçü şunlardır:

Rotator Manşet Yırtığı
Bir rotator manşet yırtığı , yaygın bir omuz ağrısı ve azalmış fonksiyon kaynağıdır. Yırtık bir rotator manşetten muzdarip olma riski yaşla birlikte artar, çünkü yaşlanma süreci rotator manşeti oluşturan tendonların ve kasların dejenere olmasına ve zayıflamasına neden olabilir.

Rotator manşet yırtıkları, işte sürekli yazma, tenis oynama, golf oynama veya düşme gibi aşırı kullanım yaralanmaları veya ani omuz yaralanmalarından kaynaklanabilir.

Artrit
Omuz ağrısı, artritten, özellikle en yaygın artrit tipi olan ve eklemde ağrı, sertlik ve şişmeye neden olabilen osteoartritten kaynaklanabilir. Yaş, genel aşınma ve yıpranma veya bir omuz yaralanması, artrit geliştirme şansınızı artırabilir, çünkü ağrı, omuzdaki koruyucu kıkırdak eksikliğinden dolayı kemiğe sürtünmeden kaynaklanır.

Omuz Sıkışma Sendromu
Bu ağrılı durum, omuzdaki tendonlar tahriş olduğunda, iltihaplandığında veya dejenere olduğunda ortaya çıkar. Omuz sıkışma sendromu genellikle omuzdaki tekrarlayan baş üstü hareketlerden veya yapısal anormalliklerden kaynaklanır.

Herhangi bir sorunuz varsa veya randevu almak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan personelimizle iletişime geçin.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.