Makaleler

Omuz Ağrısı Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir!

Omuz, geniş ve çok yönlü bir hareket aralığına sahiptir. Omzunuzda bir şeyler ters gittiğinde, özgürce hareket etme yeteneğinizi engeller ve büyük ölçüde ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Omuz kol kemiği (uzun kol kemiği), köprücük (köprücük) ve (aynı zamanda kürek kemiği olarak da bilinir) skapula: üç ana kemik, bir top ve soket eklemdir.

Omuz ağrısına ne sebep olur?

Omuz ağrısına çeşitli faktörler ve koşullar katkıda bulunabilir. En yaygın neden rotator manşet tendinitidir .

Bu, şişmiş tendonlarla karakterize bir durumdur. Omuz ağrısının diğer bir yaygın nedeni , rotator manşonun akromiyum (kürek kemiğinin topu kaplayan kısmı) ve humerus başı (humerusun top kısmı) arasında sıkıştığı sıkışma sendromudur .

Bazen omuz ağrısı, vücudunuzun başka bir yerinde, genellikle boyun veya pazıda yaralanmanın sonucudur. Bu, belirtilen ağrı olarak bilinir. Bahsedilen ağrı genellikle omzunuzu hareket ettirdiğinizde daha da kötüleşmez.

Ne zaman tıbbi yardım almalıyım?

Ateş, omzunuzu hareket ettirememe, eklem çevresinde kalıcı morarma, ısı ve hassasiyet veya birkaç haftalık evde tedaviden sonra da devam eden ağrı hissederseniz, doktorunuza başvurmalısınız.

Omuz ağrınız ani ise ve bir yaralanmayla ilgili değilse, hemen 112’i arayın. Kalp krizi belirtisi olabilir . Kalp krizinin diğer belirtileri şunlardır:

  • Nefes almada zorluk
  • Göğüste sıkışma
  • Baş dönmesi
  • Aşırı terleme
  • Boyun veya çenede ağrı

Ayrıca, omzunuzu yaraladıysanız ve kanamanız varsa, şişmişseniz veya açıkta doku görüyorsanız, 112’i arayın veya hemen bir acil servise gidin.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.