Makaleler

Omurganızı Sağlıklı Tutmak İçin 3 İpucu

COVID-19 pandemisi hayatımızı dramatik bir şekilde değiştirirken, sırt ve boyun sorunları hala eskisi kadar yaygın. Aslında, bazı insanlar ofisten eve taşınırken çalıştıkları yer ve ekipmandaki değişiklikler nedeniyle ilk kez ağrı ve diğer rahatsızlıkları yaşıyorlar. İyi haber şu ki, çoğu omurga durumu zamanla, fiziksel egzersizle ve normal aktivitelerinize geri döndükçe düzelir.

Pandemi sırasında, bir beyin cerrahı ve Brigham ve Kadın Hastanesi Nöroşirürji Omurga Servisi direktörü Michael W. Groff, bir kolda karıncalanma ve güçsüzlük ile birlikte boyun ağrısı olan bir hastayı sanal olarak ziyaret etti. Hasta daha önce Dr. Groff ile bir ameliyat geçirmişti ve bir başkasına ihtiyacı olabileceğinden korkuyordu.

Bir MRI, adamın boynunda daha fazla aşınma ve yıpranma olduğunu gösterirken, Dr. Groff hastasına, durumun ameliyat olmadan muhtemelen düzeleceği konusunda güvence verdi. En iyi hareket tarzı, fizik tedavi ve evde egzersiz yapmaktı.

Dr. Groff, “Bu hastanın tekrar ameliyata ihtiyacı olmayacağından yüzde yüz emin değilim” diyor. Ama ona iyileşmenin yolunun hareket etmek ve normal rutinine dönmek olduğu konusunda güvence verdim. Ve bunların hiçbiri boynunu daha fazla incitmezdi.”

Dr. Groff, Journal of Neurosurgery: Spine’ın yayın kurulunun eş başkanıdır. Bu görevde, o ve diğerleri, pandemi sırasında omurga hastaları için güvenli bakım sağlama konusunda zamanında bilgi dağıtıyor.

Bir egzersiz rutini ile sırtınızı ve boynunuzu güçlü tutun

Sırtınızı ve boynunuzu sağlıklı tutmak için Dr. Groff, hastalarını zindeliği korumaya yardımcı olan, çekirdek kasları güçlendiren ve germe içeren her türlü fiziksel aktiviteyi yapmaya teşvik eder. Sırt sorunlarınız varsa, sağlıklı kalmanın en iyi yolu sık sık esnemek ve karın bölgenizi güçlü tutmaktır.

Birçok kişi Pilates, yoga veya kardiyo egzersizlerini içeren sanal egzersiz sınıfları veya rutinleri bulmuştur. Formda kalmak için elastik bantlar, el ağırlıkları kullanabilir ve/veya evde plank veya squat gibi izometrik egzersizler yapabilirsiniz.

Dr. Groff, “Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmak özellikle önemlidir” diyor. “Hareketsiz olmak, omurgayı destekleyen kasların zayıflamasına neden olabilir. Bu bazen sırt veya boyun ağrısına yol açabilir veya mevcut bir omurga rahatsızlığını şiddetlendirebilir.”

Düzenli egzersiz yapmanın başka faydaları da olabilir. Gününüzün yapısını verebilir ve uzun süre evde kalmanın monotonluğunu kırmaya yardımcı olabilir. Fiziksel egzersiz, bu zorlu dönemde gezinirken olumlu bir bakış açısı sağlamanıza da yardımcı olabilir.

Sırt veya boyun sorunları için ne zaman bakım aranmalı?

Geri çekilmiş bir kas veya boyun kası gibi akut bir yaralanmanız varsa, ağrınız muhtemelen sadece birkaç gün sürecektir. Bununla birlikte, semptomlarınız 2 ila 3 hafta sürerse ve bir kol veya bacakta güçsüzlük veya karıncalanma varsa, doktorunuza başvurun.

Ağrının giderilmesi için Dr. Groff, ilk 48 saat boyunca buz ve ardından birkaç gün boyunca ısı ve buz arasında geçiş yapılmasını önerir. Reçetesiz satılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), ağrıyı azaltmaya ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Sırt veya boyun ağrısı alevlenmeleri için çoğu omurga bakım sağlayıcısı sadece yaklaşık 3 gün yatakta kalmanızı önerir. Geçmişte, doktorlar alevlenmeler için birkaç hafta yatak istirahati öneriyordu, ta ki 2016’da yapılan çok önemli bir araştırma, hastaların normal aktiviteye dönmeden önce tek ihtiyacı olan şeyin 3 gün yatak istirahati olduğunu gösterene kadar.

Dr. Groff, “Yatakta 3 günden fazla kalmak, bir ağrı olayını gerçekten kötüleştirebilecek kas zayıflamasına yol açabilir” diyor. “Ağrınız varsa, genellikle hastaların uzun bir hafta sonu boyunca dinlenmelerini ve iyileşmelerini ve ardından normal aktivitelerine devam etmelerini öneririm.”

Sırt veya boyun ağrısı genellikle fiziksel hasara neden olmaz

Sırt veya boyun ağrınız varsa, bunu nasıl yorumladığınız, genellikle ne kadar sakat bırakabileceğinizi etkileyebilir. Birçok hasta, Dr. Groff’a ağrılarının “tamamen kafalarında” olup olmadığını sorar. Öyle diyor, çünkü tüm acılar zihnimizde yaşanıyor.

Dr. Groff, “Ağrınız varsa, çoğu hasta, ağrılarının büyük olasılıkla omurgalarına fiziksel zarar vermediğini bilmekte yardımcı olur” diyor. “Kendinize zarar vermediğinizi biliyorsanız, egzersiz yapmak ve rutinlerinize geri dönmek konusunda daha iyi hissedebilirsiniz.”

Dr. Groff, hastaların acılarını bu yeni perspektiften anlamalarına yardımcı olmayı umuyor. Bunu yapmak genellikle fiziksel aktivite korkusunu ortadan kaldırır, çünkü normal yaşama dönmek birçok hasta için ağrıdan kurtulmanın ortak bir yoludur.

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.