Makaleler

Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs günümüzde sıklıkla duyduğumuz eklem yaralanmalarının gerçekleştiği yere denilmektedir. Menisküs yırtığı en çok yaşanılan sağlık problemlerinden biridir. Bu problemler daha çok genç sporcularda ortaya çıkmaktadır. Menisküs diz bölgesinde yer alan kıkırdakları koruyan yapıya denilmektedir. Diz bölgesine ani darbeler alınması ile birlikte menisküs yaralanmaları ve yırtılmaları olabilmektedir. Gençlerde olduğu kadar yaşlılarda da menisküs yapısının yıpranması ile menisküs problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Menisküs Belirtileri

Menisküs belirtileri çok net belirtilerdir. Özellikle ani bir darbe aldıktan sonra bu belirtilerden birinin görülmesi direk olarak menisküs yırtılmasına işaret etmektedir. Belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Dizde kitlenme,
  • Dizde ağrı
  • Dizde sertlik ve şişlik

Menisküs ile ilgili bir problem olduğunu gösteren belirtilerdir. Ani darbelerin haricinde merdiven çıkarken dizlerde yaşanan ağrılarda menisküs problemlerini ortaya koymaktadır. Zaman içerisinde büyüyen bu ağrılar hastaların günlük hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Dizlerde oluşan ağrılar zaman geçtikçe artacağı için ilk belirtilerin görülmesi durumunda doktora gidilmesi önerilmektedir.

Menisküs Tedavisi

Menisküs tedavisi yırtılmaya veya yaralanmaya göre değişkenlik göstermektedir. Menisküs ile ilgili problemlerin önemsenmesi gerekmektedir. Vaktinde tedavi edilmeyen menisküs yaralanmaları özellikle sporcuların kariyerlerini olumsuz etkilemektedir. Menisküs problemleri için kullanılan tedavi yöntemleri egzersiz, ilaç ve cerrahi operasyonlar olmaktadır. Problemin büyüklüğüne göre tedavi uygulanmaktadır. Menisküs yaralanması ciddi durumda değil ise egzersiz ve ilaç ile tedavi gerçekleşebilmektedir. Fakat ciddi menisküs yaralanmalarında cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.