Makaleler

Meni̇sküs Yırtığı Neden Olur

Meni̇sküs Yırtığı

Menisküs, biri dizinizin iç tarafında, diğeri ise dış tarafta olmak üzere, dizinizde uyluk ve kaval kemiğiniz arasında oturan iki sert, C-şekilli kıkırdak yastığıdır. Kuvvetleri diz boyunca dağıtmak için bir tür amortisör görevi görürler. Ayrıca eklemleri stabilize etmeye, dizlerinizdeki baskıyı azaltmaya ve kemiklerin pürüzsüz uçlarını hasardan korumaya yardımcı olurlar.

Menisküs yırtıkları genellikle dizinizi büktüğünüzde veya ayağınız dik ve diziniz bükükken hızla döndüğünüzde meydana gelir. Daha genç hastalarda menisküsler özellikle sert ve lastiklidir ve yırtıklar genellikle yorucu aktivitenin sonucudur. Ancak yaşlandıkça menisküsleriniz incelir ve yıpranır, bu da onları yırtılmaya daha yatkın hale getirir.

Menisküs birçok farklı şekilde yırtılabilir. Menisküsün nasıl yırtıldığına bağlı olarak, cerrahınız yırtık menisküsün küçük bir kısmını çıkarmayı veya menisküs onarımı yapmayı seçebilir. Bu ameliyatlar artroskopik olarak – küçük kesiler yoluyla, bir kamera yardımıyla yapılır ve genellikle menisküsün hasarlı kısmının kesilmesini veya hasarlı dokunun dikişlerle onarılmasını içerir.

MENİSKÜS YIRTIĞI İYİLEŞMESİNİ ETKİLEYEN TEMEL FAKTÖRLER

Menisküs yırtığı iyileşmesinin ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda unsur vardır. Anahtar faktörler şunları içerir:

  • Yaşınız – Yaşınız ne kadar büyükse, iyileşmeniz o kadar uzun sürer. Tersine, çoğu genç, sağlıklı hasta daha hızlı bir iyileşme yaşayacaktır.
  • Kilonuz – Ekstra ağırlık genellikle daha uzun bir iyileşme süresi anlamına gelir ve ne kadar fazla ağırlık taşırsanız, iyileşmeniz o kadar uzun sürer.
  • Aktivite talepleriniz – Ameliyattan sonra kalkıp hareket etmeniz teşvik edilse de, normalde aşırı derecede aktifseniz, uygun iyileşmeyi sağlamak için aktivite seviyenizi yeniden ölçeklendirmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, yaralanmadan önce aktif olanlar için iyileşme süresi, daha hareketsiz olanlara kıyasla daha hızlı olabilir.
  • Eğer diz artrit varsa – Bu genellikle daha uzun sürecek bir toparlanma süresi anlamına gelir.
  • Geçirdiğiniz ameliyatın türü – Geçirdiğiniz ameliyatın türü de menisküs yırtığı iyileşmesini etkileyecektir. Menisküsün hasarlı kısmını basitçe çıkaran cerrahi genellikle daha kısa bir iyileşme süresi anlamına gelir. Ameliyat, yırtık kenarlarının dikilmesini içeriyorsa, kenarların birlikte iyileşmesine izin vermek için genellikle daha fazla zamana ihtiyaç vardır.

Ne tür bir ameliyat geçirirseniz geçirin, iyileşmenizin bir parçası olarak hemen hemen her zaman rehabilitasyon egzersizleri önerilir. Bunlar, dizinizin hareket aralığını iyileştirmek veya korumak ve bacak kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler içerebilir.

Menisküs yırtığı iyileşmesini etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır. Her kişi farklıdır ve bazı hastalar ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde tamamen iyileşirken, diğerlerinin aynı sonuçları görmesi birkaç ay alacaktır.

Menisküs yırtığı yaşadıysanız, aktif yaşam tarzınızdan vazgeçmeniz veya kronik diz ağrısı ile yaşamanız gerektiği anlamına gelmez. Tedavi seçenekleriniz ve bireysel durumunuzda ne gibi iyileşmeler gerektireceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorumuz Erman Çekiç’ten bir randevu ayarlayın.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.