Makaleler

Kemik Kırıkları

Kırılan bir kemik tıbbi olarak kırık olarak tanımlanır. Bir kemik çok büyük bir kuvvet aldığında kırılır veya kırılır. Kırık kemikler tipik olarak düşme, fiziksel aktivite veya bir araba kazasından kaynaklanabilir. Bununla birlikte, diğer kırık nedenleri arasında, düşük kemik yoğunluğu nedeniyle kemikleri zayıflatan bir durum olan osteoporoz ve kasları yoran ve kemiklere normalden daha fazla yük bindiren tekrarlayan hareketlerin neden olduğu aşırı kullanımdan kaynaklanan kırıklar yer alır.

İskelet sistemimiz 206 kemikten oluşur. Bu kemikler, vücudun diğer bölümleriyle birlikte, bizi ayakta tutmak ve hayati organlarımızı korumak için destek ve yapı sağlar. Kemikler ve hormonların kontrolü altında sürekli değişim geçirirler. Bu faktörler nedeniyle kemikler, kırıklar gibi çok sayıda yaralanmaya karşı savunmasızdır.

Kalsiyum vücuttaki en yaygın mineraldir ve öncelikle kemiklerinizde ve dişlerinizde bulunur. Kemiklerimizin sağlıklı ve güçlü büyümesi için vücudumuzda yüksek düzeyde kalsiyum bulundurmamız önemlidir. Sağlıklı kemikler, kemik yoğunluğunun veya kemik kütlesi seviyelerinin uygun seviyelerde olmasını sağlar, böylece vücudumuzun iskeleti düzgün bir şekilde desteklenir. Vücut ayrıca kas ve sinir fonksiyonları için ve ayrıca kalp fonksiyonuna yardımcı olmak için sürekli olarak kalsiyum kullanır. Çoğu kalsiyum, terleme ve saç, tırnak ve deri dökülmesi gibi normal vücut süreçleri nedeniyle kaybedilir.

Bu nedenle, bir kişinin diyetinde kaybettiğini yerine koymak için yeterli kalsiyum yoksa, vücut kemiklerde depolanan kalsiyum kaynağından alacaktır, bu da kemik kütlesi kaybına, kemiklerin ve kas-iskelet yapısının zayıflamasına, insanları daha fazla kilo almaya eğilimli hale getirir. ve kemik kırma ve osteoporoz gibi durumlar geliştirme riski altındadır. Araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yalnızca yüzde 32’sinin yalnızca diyetlerinden yeterli kalsiyum aldığı tahmin edilmektedir. Kemiklerinizi güçlendirmek için yeterli kalsiyum almak çok önemlidir.

Cam gibi, kemikler de çok fazla baskı aldıklarında veya bir yaralanma veya durumdan kaynaklanan stres nedeniyle kırılabilir. Kırık, kemikteki kılcal bir çatlaktan, birden fazla parçaya ayrılan kırık bir kemiğe kadar her şey olabilir. Kırık kemikler herkeste olabilir, ancak özellikle basit bir çarpma veya düşmenin kemiği kırabileceği osteoporozu ve düşük kemik kütlesi olanlarda olabilir. Kırık bir kemiğiniz varsa, aşağıdakileri yaşayabilirsiniz: yaralanma çevresinde şişlik ve hassasiyet, morarma, bir uzuv yerinde değilse veya deriden dışarı çıkıyorsa şekil bozukluğu ve şiddetli ağrı.

Doktor bir alçı veya askı ile onları stabilize ettiğinde, kırık kemiklerin çoğu normal şekilde iyileşir. Kan damarları, kemiklerimize oksijen ve iyileşmeyi teşvik eden büyüme faktörleri adı verilen iyileştirici özellikler sağlar. Bununla birlikte, travma nedeniyle yetersiz kan akışı olduğunda, yaralanma kan damarlarına zarar verir ve kemiklerimize kan akışını keser ve kan damarları yeni kan hücreleri üretmeyi durdurur.

Kırık kemiğinizi tedavi etmek için ortopedi cerrahınızı görmeyi beklemeyin, çünkü başka komplikasyonlar olabilir. Sonuç olarak kana oksijen kaybından dolayı iyileşmeyen kemiklere iyileşmeyen kırık veya kaynamama denir. Burası kırık kemiğin düzgün bir şekilde iyileşmediği veya yeniden hizalanmadığı yerdir ve bu nedenle ortopedistinizin vücut parçanızı kırık kemikle stabilize etmesi ve yerinde tutması gerekir, böylece düzgün iyileşme için yeniden hizalanıp birleşebilirler. Kemik parçalarını yeniden konumlandırmak için ameliyat gerekiyorsa, doktor bunu gerçekleştirmek için metal vidalar, çubuklar ve plakalar kullanabilir.

Kemik kırıkları ve meydana geldiğinde ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.