Makaleler

Kayak Yaralanmaları

kayak yaralanmaları

Soğuk havalar kar yağışı kış mevsimi ile birlikte, bir çok insan ideal kayak koşullarının tadını çıkarmak için yamaçlara akın ediyor. Ne yazık ki, kayak pistlerinde yapılabilecek harika egzersiz ve eğlenceye rağmen, kayak bir takım olası yaralanmalara da neden olabilir.

BAZI YAYGIN KAYAK YARALANMALARI NELERDİR?

Kayağın hızlı tempolu ve tam vücut doğası nedeniyle, elleriniz ve omuzlarınızdan dizlerinize ve ayak bileklerinize kadar her yerde meydana gelebilecek çok çeşitli kas-iskelet sistemi yaralanmaları vardır. İşte en yaygın kayak yaralanmalarından bazılarına ve bunların nasıl oluştuğuna bir bakış.

MENİSKÜS YARALANMALARI

Menisküsün zedelenmesi veya yırtılması, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında her bir dizini sabitleyen ve destekleyen kama şeklindeki kıkırdak parçaları sıklıkla karşılaşılan kayak yaralanmalarıdır. Menisküs yaralanmaları, kayak dönüşlerinde manevra yaparken dizin burulmasından veya bir atlamadan sonra kötü bir inişten kaynaklanabilir.

ACL VEYA MCL LİGAMENT YARALANMALARI

Ön çapraz bağ (ACL) ve medial kollateral bağ (MCL) yaralanmaları, sırasıyla dizin ön tarafında veya iç kısmında bulunan bağları içerir. Bu bağ yaralanmaları, burkulmalar çok acılı ağrılara neden olabilir. Her ikisi de genellikle düşmelerden, bir dönüş manevrası sırasında diz bükülmesinden veya bir sıçramadan sonra kötü inişten kaynaklanan yaygın kayak yaralanmalarıdır.

AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI

Ayak bileği burkulması, ayak normal hareket aralığının ötesinde büküldüğünde, döndüğünde veya yuvarlandığında ayak bileğindeki bağları yaraladığında meydana gelir. En yaygın kayak yaralanmalarından biridir, çünkü kayak yaparken kayakların yakalanması ve ayakların istemeden doğal olmayan bir pozisyonda bükülmesi için birçok fırsat vardır.

ROTATOR MANŞET YARALANMALARI

Rotator manşet yaralanması, omzu destekleyen ve harekete geçiren kas veya tendonların yaralanmasıdır. Kayak yaparken, genellikle uzanmış bir elin üzerine düşmekten (düşme sırasında sık görülür) veya doğrudan omzunuzun üzerine düşmekten kaynaklanır.

OMUZ ÇIKIKLARI

Çıkık bir omuz, humerusun (üst kol kemiği) başı yuvasından dışarı itildiğinde oluşur. Bir rotator manşet yaralanması gibi, bu yaralanma genellikle ya doğrudan omuza sert bir düşüş ya da uzanmış bir kol üzerine düşme sonucu oluşur.

KAYAKÇININ BAŞPARMAĞI

Kayakçının baş parmağı, ulnar kollateral bağda hasar ile karakterize bir yaralanmadır. Kayak direği tutarken uzanmış bir elin üzerine düşmeye bağlı olarak meydana gelen yaygın kayak yaralanmalarından biridir.

KIRIKLAR

Bileklerden parmaklara ve ayak bileklerine kadar her türlü kırık, özellikle sert düşüşler veya kaygan koşullarda kayma gibi kayak olaylarından kaynaklanabilir.

YAYGIN KAYAK YARALANMALARINI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLABİLECEK BAZI YOLLAR NELERDİR?

Yamaçlara çarptığınızda yaralanma riski her zaman doğal olsa da, akılda tutulması gereken – hem pratik hem de teknik olarak – yaygın kayak yaralanmalarından kaçınmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu vardır.

  • Yorgun olduğunuzda kayak yapmayın –  Düşmelerin kaslarınız yorulduğunda meydana gelme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle vücudunuzu dinlemek ve uygun zamanda durmak önemlidir.
  • Önce ısınma –  Soğuk kaslar yaralanmaya sıcak olanlardan daha yatkın olduğundan, önceden ısınmak yaralanmayı önlemek için önemli bir adımdır. Kayaktan önce 10-15 dakikalık basit bir germe ve aerobik aktivitesi uzun bir yol kat edebilir.
  • Çevrenizden haberdar olun – Kayakçılar gün boyunca değişen koşulların farkında olmadıklarında birçok yaralanma meydana gelir. Kar veya buz koşullarındaki değişiklikler araziyi değiştirebilir ve bu değişen araziye aşina olmamak, potansiyel olarak tehlikeli düşmelere yol açabilir.
  • Kontrolü elinizde tutun ve aktif bir duruş sergileyin – Beceri seviyenize uygun eğimlere bağlı kalmak ve kayak yaparken her zaman aktif bir duruş sergilemek önemlidir. Tipik olarak bacaklarınızın büküldüğü, ellerin yukarıda olduğu ve ağırlığınızın ayaklarınızın üzerinde eşit olarak dağıldığı bir duruş en iyisidir.
  • Düştüğünüzde yuvarlanın – Düşme olduğunda, ciddi yaralanmaları önlemenin veya en aza indirmenin en iyi yolu sarılmak ve yuvarlanmaktır.
  • Daima uygun ekipman ve koruyucu ekipman kullanın – Yokuşlara çıkmadan önce daima uygun ekipmanın kullanıldığından ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olun. Kasklar, bilek koruyucuları ve pedler gibi koruyucu giysiler, küçük bir yaralanma ile çıkık veya kırık gibi daha ciddi bir şey arasındaki fark anlamına gelebilir.

 

KAYAK YARALANMAMI TEDAVİ EDECEK DENEYİMLİ BİR ORTOPEDİST NEREDE BULABİLİRİM?

Kayak, bu kış soğukta vakit geçirmenin eğlenceli ve heyecan verici bir yolu olsa da, ne yazık ki kayak yaralanmaları olabilir ve olabilir. Herhangi bir kayak yaralanması ile karşı karşıya kaldığınızda, doğru teşhis ve tedavi için en iyi ortopedi uzmanına görünmeniz önemlidir.

Doktorumuz Erman Çekiç Her yaştan aktif hastayı tedavi etmeye kendini adamıştır. İster başlangıç ​​seviyesinde olun, ister bir sonraki yarışmanız için elit bir kayakçı eğitimi alın, bir kayak yaralanmasından mustaripseniz, şefkatli ve uzman bakımı sağlamak için buradayız.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.