Makaleler

Kalça Protezi Öncesi

Ameliyattan önce doktorunuz, kalça ameliyatının gerektirdiği her şeyi ve sonuçlarından ne bekleyebileceğinizi anladığınızdan emin olacaktır. Çok aktifseniz ve yüksek yoğunluklu sporlarla uğraşıyorsanız, bu aktivitelere geri dönemeyebilirsiniz. Yüzme ve bisiklete binme gibi düşük etkili egzersizler ameliyat sonrası daha uygundur.

Bir hasta aşırı kiloluysa, kalça doktoru ameliyattan önce kilo verilmesini isteyebilir, bu da kalça eklemlerindeki baskıyı biraz azaltacaktır. Doktorunuzun önerileri yaşam tarzınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Ayrıca ameliyat gününe nasıl hazırlanacağınız ve hastaneye ne getirmeniz gerektiği konusunda özel talimatlar alacaksınız.

İyileşmeyi olabildiğince kolaylaştırmak için kalça protezi ameliyatına hazırlanmanın birkaç yolu aşağıdadır :

Fizik Sınavı

Sağlık uzmanınız tıbbi geçmişinizin ayrıntılı bir hesabını yapacaktır ve bazıları fizik muayene de yapmak isteyebilir. Vücudunuzun prosedürü yerine getirebilmesi ve düzgün bir şekilde iyileşebilmeniz için kalça protezinize girerken sağlığınızın iyi olması çok önemlidir. Halihazırda almakta olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza açıklayın ve yaşadığınız herhangi bir hastalık veya ağrıyı önceden bildirin.

Sigarayı Bırakmak

Tütün ve nikotin kullanımının vücudun ameliyat sonrası iyileşme ve iyileşme yeteneğini bozduğu bilinmektedir. Diz veya kalça protezinden önce sigarayı bırakmak, ameliyat sırasında komplikasyon riskini azaltabilir.

Kondisyon Egzersizleri

Doktorunuz bazen kalçanızı çevreleyen kasları güçlendirmek için kondisyon egzersizleri yapmanızı isteyecektir. Bu, ameliyattan sonra iyileşen kalça eklemi üzerindeki yükü kaldıracak güçlü kaslara sahip olacağınız için iyileşmenizin daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olabilir.

Evinizi Hazırlayın

Ameliyattan sonraki ilk hafta boyunca hareketsiz kalacaksınız, bu nedenle evinizi önceden hazırlamanız önemlidir, böylece ihtiyacınız olan her şeye hazır olursunuz. Eve döndükten hemen sonra size yardımcı olması için bir arkadaşınızın veya aile üyenizin yanınızda kalmasını sağlayın. İyileşirken sizi meşgul edecek yemek, içecek ve eğlence stoklayın.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.