Makaleler

Kalça Ağrısının Yaygın Nedenleri

Artrit , kronik kalça ağrısı ve instabilitenin en yaygın nedenidir. Kalçayı etkileyen en yaygın üç artrit türü, osteoartrit , romatoid artrit ve travma sonrası artriti içerir.

Kireçlenme

Bu artrit formu, kalça kıkırdağı, sinovyum ve nihayetinde kalça kemiklerinin parçalanmasını ifade eder. 50 yaş ve üstü kişiler, eklemin kademeli olarak aşındığı bu aşınma ve yıpranma durumuna daha yatkındır. Osteoartritin en ileri evresinde kemikler birbirine sürtünerek kalça ağrısı ve sertliğine yol açar. Total kalça replasmanı , ileri osteoartritli kişiler için bir seçenektir.

Romatizmal eklem iltihabı

Bu otoimmün hastalık, sinovyal zarı etkileyerek kalınlaşmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Kronik inflamasyon kıkırdağa zarar vererek ağrı ve sertliğe neden olur. Bununla birlikte, osteoartritten farklı olarak, romatoid artrit, bir bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklanır. Böylece hastalık en iyi biyolojik ilaçlar gibi bağışıklık sisteminin altında yatan süreçleri hedef alan yöntemlerle yönetilir.

Travma Sonrası Artrit

Ciddi bir kalça yaralanması veya kırığı, kıkırdağa kalıcı olarak zarar verebilir ve bu da travma sonrası artrit gelişimine neden olabilir.

Avasküler Kangren

Travma sonrası artrite benzer şekilde, avasküler nekroz , kalçadaki bir yaralanmadan kaynaklanır. Bir çıkık veya kırık, femur başına kan akışını sınırlayabilir ve bu da sonunda kemiğin yüzeyinde bir çökmeye yol açar.

Çocukluk Kalça Hastalığı

Bazen bebekler, daha sonraki yaşamlarında artritle sonuçlanan doğuştan kalça anormallikleri ile doğarlar. Bir örnek, kalça soketinin uyluk kemiğinin topunu tam olarak örtmediği bir durum olan kalça displazisidir. Kalça displazisi olan yetişkinler, çıkık gibi kalça yaralanmaları için daha büyük risk altındadır ve duruma bağlı olarak kronik ağrı yaşayabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.