Makaleler

Kalça Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kalça Ağrısı

Kalça eklemi, tekrarlanan harekete ve makul miktarda aşınma ve yıpranmaya dayanabilir.

Kalçayı her kullandığınızda (örneğin koşuya çıkarken), bir kıkırdak yastığı kalça kemiği yuvasında hareket ederken sürtünmeyi önlemeye yardımcı olur. Dayanıklılığına rağmen, kalça eklemi yok edilemez değildir. Yaş ve kullanımla birlikte kıkırdak aşınabilir veya hasar görebilir. Kalçadaki kaslar ve tendonlar aşırı kullanılabilir. Kalçadaki kemikler düşme veya başka bir yaralanma sırasında kırılabilir. Bu koşullardan herhangi biri kalça ağrısına neden olabilir. Kalçalarınız ağrıyorsa, rahatsızlığınıza neyin neden olabileceğini ve kalça ağrısından nasıl kurtulacağınızı burada bulabilirsiniz.

Kalça Ağrısının Nedenleri

Bunlar genellikle kalça ağrısına neden olan durumlardan bazılarıdır:

Artrit. Osteoartrit ve romatoid artrit, özellikle yaşlı erişkinlerde kalça ağrısının en yaygın nedenleri arasındadır. Artrit, kalça ekleminin iltihaplanmasına ve kalça kemiklerinizi yastıklayan kıkırdağın parçalanmasına yol açar. Ağrı yavaş yavaş kötüleşir. Artritli kişiler ayrıca sertlik hissederler ve kalçada hareket açıklığı azalır. Kalça osteoartriti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kalça kırıkları.  Yaşla birlikte, kemikler zayıf ve kırılgan hale gelebilir. Zayıflamış kemiklerin düşme sırasında kırılma olasılığı daha yüksektir. Kalça kırığı semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursit.  Bursae, kemik, kas ve tendon gibi dokular arasında bulunan sıvı keseleridir. Bu dokuların birbirine sürtünmesinden kaynaklanan sürtünmeyi azaltırlar. Bursit iltihaplandığında ağrıya neden olabilirler. Bursa iltihabı genellikle kalça eklemini aşırı çalıştıran veya tahriş eden tekrarlayan aktivitelerden kaynaklanır.

Tendinit.  Tendonlar, kemikleri kaslara bağlayan kalın doku bantlarıdır. Tendinit, tendonların iltihaplanması veya tahrişidir. Genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanan tekrarlayan stresten kaynaklanır. Tendinit semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kas veya tendon gerginliği.  Tekrarlanan aktiviteler kalçaları destekleyen kasları, tendonları ve bağları zorlayabilir. Aşırı kullanıma bağlı olarak iltihaplandıklarında ağrıya neden olabilir ve kalçanın normal çalışmasını engelleyebilirler. Sıkı kalça kasları için en iyi esneme hareketleri hakkında bilgi edinin.

Kalça labral yırtığı. Bu, kalça ekleminizin yuvasının dış kenarını takip eden kıkırdak halkasında (labrum olarak adlandırılır) bir yırtıktır. Kalça ekleminizi yastıklamanın yanı sıra labrumunuz, topu uyluk kemiğinizin üst kısmındaki kalça yuvanızda güvenli bir şekilde tutmaya yardımcı olmak için kauçuk bir conta gibi davranır. Sporcular ve tekrarlayan büküm hareketleri yapan kişilerde bu sorunu geliştirme riski daha yüksektir.

Kanserler.  Kemikte başlayan veya kemiğe yayılan tümörler vücudun diğer kemiklerinde olduğu gibi kalçalarda da ağrıya neden olabilir.

Avasküler nekroz (osteonekroz olarak da bilinir).  Bu durum, kalça kemiğine kan akışı yavaşladığında ve kemik dokusu öldüğünde ortaya çıkar. Diğer kemikleri etkileyebilmesine rağmen, avasküler nekroz en sık kalçada olur. Kalça kırığı veya çıkığı veya diğer nedenlerin yanı sıra yüksek doz steroidlerin (prednizon gibi) uzun süreli kullanımından kaynaklanabilir.

Kalça Ağrısı Belirtileri

Kalça ağrınıza neden olan duruma bağlı olarak, aşağıdaki rahatsızlıkları hissedebilirsiniz:

  • Uyluk
  • Kalça ekleminin içi
  • Kasık
  • Kalça eklemi dışında

Bazen sırt veya kasık (fıtıktan kaynaklanan) gibi vücudun diğer bölgelerinden gelen ağrılar kalçaya yayılabilir. Ağrınızın özellikle artritten kaynaklanıyorsa, aktivite ile daha da kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Ağrı ile birlikte hareket açıklığınız azalmış olabilir. Bazı insanlar kalıcı kalça ağrısından dolayı topallama geliştirir.

Kalça Ağrısının Giderilmesi

Kalça ağrınıza bir kas veya tendon, osteoartrit veya tendinit neden oluyorsa, genellikle reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaçla onu rahatlatabilirsiniz.

Kalça ağrısını hafifletmenin bir başka yolu da günde birkaç kez bölgeye yaklaşık 15 dakika buz tutmaktır. Kendinizi daha iyi hissedene kadar etkilenen eklemi mümkün olduğunca dinlendirmeye çalışın. Ayrıca alanı ısıtmayı da deneyebilirsiniz. Sıcak bir banyo veya duş, kasınızı ağrıyı azaltabilecek germe egzersizleri için hazırlamanıza yardımcı olabilir.

Artritiniz varsa, kalça eklemini düşük etkili egzersizler, germe ve direnç eğitimi ile egzersiz yapmak ağrıyı azaltabilir ve eklem hareketliliğini iyileştirebilir. Örneğin, yüzme artrit için iyi bir darbesiz egzersizdir. Fizik tedavi ayrıca hareket aralığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Osteoartrit, ağrıyı yoğunlaştıracak kadar şiddetli hale geldiğinde veya kalça eklemi deforme olduğunda, total kalça protezi (artroplasti) düşünülebilir. Kalçasını kıran kişilerin bazen kırığı düzeltmek için ameliyat olması gerekir.

Ağrınız geçmezse veya eklem çevresinde şişlik, kızarıklık veya sıcaklık fark ederseniz, sağlık uzmanınızı arayın. Ayrıca geceleri veya dinlenirken kalça ağrınız varsa da arayın.

Aşağıdaki durumlarda hemen tıbbi yardım alın:

  • Kalça ağrısı aniden ortaya çıktı.
  • Düşme veya başka bir yaralanma kalça ağrısını tetikledi.
  • Ekleminiz deforme olmuş görünüyor veya kanıyor.
  • Yaraladığınızda eklemde bir patlama sesi duydunuz.
  • Ağrı yoğun.
  • Bacağınızı veya kalçanızı hareket ettiremezsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.