Makaleler

İşyerinde Karpal Tünel Yaralanmalarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Karpal tünel sendromu (KTS), elinizin avuç içi tarafındaki dar geçitten geçen ve karpal tünel olarak bilinen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bileğin uzun süreli tekrarlayan bükülmesini içeren bir işe sahip olmak;  yazma, bilgisayar faresi kullanma veya titreşimli aletler kullanmak sizi CTS geliştirme riskine sokar.

Karpal tünel sendromu her zaman önlenemez. Yine de, elleriniz ve bileklerinizdeki stresini azaltmak ve semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. İşte çalışırken maruz kaldığınız karpal tünel yaralanmalarıyla etkili bir şekilde başa çıkmak için uygulayabileceğiniz bazı yararlı stratejiler.

Kısa, Sık Molalar Vermek

Bileğinizi ve ellerinizi iş için sürekli kullanıyorsanız , ellerinizi yeterince dinlendirmek için kısa, sık molalar vermek önemlidir. Düzenli olarak titreyen veya aşırı güç gerektiren ekipman kullanıyorsanız, mümkün olduğunda görevleri değiştirmeye çalışmalısınız. Mola verirken, karpal tünelinizdeki baskıyı azaltmak ve semptomları hafifletmek için hafif el germe ve bükme egzersizleri yapmaya çalışın.

Kolay Almak

Mümkünse, bileğinize aşırı yük bindirebilecek aktiviteler yaparken uyguladığınız kuvvet miktarını azaltmaya çalışın. Yazıyorsanız, tuşlara yumuşak bir şekilde dokunmaya çalışın ve ellerinizin rahat bir şekilde konumlandığından emin olun. Yazarken, aşırı kuvveti önlemek için serbest akan mürekkepli bir kalem ve yumuşak kavramalı bir adaptör kullanın.

Bileklerinizi aşırı uzatmaktan veya tamamen yukarı veya aşağı bükmekten kaçının. Bu, karpal tünel yaralanmanızı ağırlaştırabilir.

Ergonomik Ekipman Kullanımı

Ergonomik ekipman, çalışma ortamınızda verimlilik ve rahatlık için tasarlanmıştır, yaralanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir . Bir bilgisayarda çok fazla zaman harcıyorsanız, bileğinizi zorlamamak için klavyenizin ve farenizin rahat olduğundan emin olun. Ayrıca klavyenizin dirsek yüksekliğinde olmasına da yardımcı olur.

Ellerinizi Sıcak Tutmak

Soğuk havalar karpal KTS semptomlarını şiddetlendirebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir . İş yerinde, hangisi yardımcı olursa olsun, eldiven giymeyi veya bilek ısıtıcısı takmayı deneyebilirsiniz.

Ortopedi Doktoruna Danışma

Median sinir üzerinde uzun süreli sıkıştırma, ona zarar verebilir ve sakatlığa yol açabilir. Bir ortopedi doktoruna görünmek, bu komplikasyonları önlemenize yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.