Makaleler

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Tıp dilinde Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen HBS hastalığında, özellikle oturma ve uzanma pozisyonlarında bireylerin rahatsız edici bir his yüzünden bacaklarını hareket ettirmek için karşı koyamadığı bir dürtüye denir. Aslında huzursuz bacak sendromu, bir çeşit kronik hareket bozukluğudur. Kişi hareket edince bu rahatsızlık hissini geçici bir şekilde azaltır.

Neredeyse her yaşta herkeste görülebilen bu rahatsızlık ilerleyen yaşlara karşı tedavi edilmezse günlük hayatta yaptığımız bazı kolay hareketleri bile yapamayacak durumlar yaşamamıza sebep olmaktadır. Örneğin; uyku, bu rahatsızlığı yaşayan bireyler için bir lüks haline gelmektedir.

Ancak bu hastalığı önlemenin çok basit yöntemleri bulunmaktadır. Kişilerin yaşamış oldukları bu rahatsızlıkları en aza indirmek için çeşitli ilaçlar ve yöntemler bulunmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu için Nereye Gitmelisiniz?

Nöroloji ya da psikiyatri bölümlerimizden randevu alarak bu hastalığı taşıyıp taşımadığınızı uzman hekimlerimiz tarafından yapılacak olan muayene ve tetkikler sonucunda öğrenebilirsiniz. Çeşitli ilaçların kullanımı ile kısa sürede ilerlemesi önlenip tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Bu hastalığın neden meydana geldiğine dair kesin bir sebep henüz ortaya konmamıştır. Yapılan araştırmalara göre kas hareketlerinde kontrol sağlamak için beyin organımız tarafından salgılanan dopamin ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Bireylerde görülen demir metabolizmaları ile alakalı bozukluklar, kronik rahatsızlık, ilaçların yan etkileri bu hastalığı tetikleyebilir. Bunların haricinde mide ve bağırsak kanamaları ve yanma durumları uzun ve ağrılı adet dönemi geçiren kadınlar, hamileler de sıkça görülmektedir.

Bu hastalığın belirtileri arasında; hastalığın ilk belirtisi, hastalığa da adını veren bacakları sürekli hareket ettirme dürtüsüdür. Bunların yanı sıra gece uyurken ya da sinema, tiyatro belirli bir süre hareketsiz kalmanız gereken yerlerde ağrı ile gelen karıncalanma hissi, oturma ve kalkma sırasında hareketsiz duramama durumları da sayılabilir.

Huzursuz bacak sendromunu yaşadığını düşünen bireylerin uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Hastalığın ileriki evrelerinde olacak huzursuzluk durumunu yaşamada alınacak önlemler ile kısa sürede iyileşebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.