Makaleler

Fizik Tedavinin Kalıcı Faydaları

Birçok nedenden dolayı bir fizyoterapist arıyor olabilirsiniz. Ameliyattan kurtuluyorsunuz, ameliyat olmaktan kaçınmaya çalışıyorsunuz, kronik ağrınızı azaltmaya çalışıyorsunuz veya gelecekteki yaralanmalardan kaçınmaya yardımcı olmak için güçlenmek istiyorsunuz. Bir fizik tedavi programına başlamak ve ona bağlı kalmak, daha iyi koordinasyon, güç, dayanıklılık ve hatta daha az düşme dahil olmak üzere birçok uzun vadeli fayda içerir.

Bazı temel fizik tedavi türlerinden ve ömür boyu optimum sağlık ve zindelik için size nasıl fayda sağlayabileceklerinden bahsedelim.

Fizik Tedavi Türleri
Fizik tedavi, farklı sağlık sorunları için farklı yaklaşımlar sunar. Hastalar için yaş, durum veya hedeflere göre özel terapi türleri tasarlanmıştır.

Ortopedik Fizik Tedavi
Bu tür fizik tedavi, öncelikle kas-iskelet sistemi yaralanmalarının iyileşmesine yardımcı olmak içindir; genellikle sporcular spor yaparken olur. Bu yaralanmalar kemikleri, kasları, bağları veya tendonları etkileyebilir.

Hastanın bir yaralanmadan kurtulmasına ve gelecekte tekrar yaralanmasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bazen harika bir şekle sahip olan ve herhangi bir yaralanması olmayan kişiler, masaj, elektrostimülasyon veya diğer yumuşak doku manipülasyon tedavileri gibi terapotik faydalar için ortopedik fizik tedavi görürler.

Nörolojik Fizik Tedavi
Bu yaklaşım, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, serebral palsi ve diğer birçok rahatsızlık gibi nörolojik rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılır. Odak noktası genellikle bir hastanın uzuv duyarlılığına yardımcı olmak, felci tedavi etmek ve kas gücünü ve koordinasyonunu arttırmaktır.

Araştırmalar, belirli egzersiz türlerini düzenli olarak yapan nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin, aksi takdirde yaşayacaklarından daha normal ve keyifli bir hayat yaşayabileceğini kanıtlıyor .

Geriatrik Fizik Tedavi
Bu, artrit, osteoporoz ve denge bozuklukları gibi yaşlı hastalarda sıklıkla görülen durumları hedefler. Ortopedik tedavi gibi, ağrıyı azaltmak ve hastanın hareketliliğini ve zindelik seviyesini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Pediatrik Fizik Tedavi
Bu tür egzersizler, serebral palsi , spina bifida, gelişimsel gecikmeler ve doğuştan gelen kusurlar gibi durumların yönetilmesine yardımcı olmak için çocuklar ve ergenlerle yapılır. Kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar için koordinasyonu ve kas kontrolünü artırarak genç hastaları etkileme eğiliminde olan durumları tedavi eder.

Hastalara kardiyak veya pulmoner bir olaydan kurtulurken kendi başlarına devam edebilecekleri teknikleri öğreterek daha iyi dayanıklılık ve güç geliştirmelerine yardımcı olur. Bu terapi ayrıca gelecekteki olayların önlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Fizik tedavi genellikle başlangıçta, genellikle hastanın evinde devam etmek üzere tasarlanmış bir dizi egzersiz sağlayan bir terapistin gözetiminde yapılır. Amaç, daha sağlıklı ve daha üretken bir yaşam tarzına geri dönmek ve gelecekteki yaralanmaları önlemektir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.