Articles

Bütün Gün Oturanlar Sırt Ağrısından Nasıl Kurtulur

Bir ofis işiniz veya uzun süre oturmanızı gerektiren bir işiniz mi var? Ya da belki bütün gün oturmanızı gerektiriyor?

Muhtemelen vücudunuza uygulanan sırt ve boyun ağrıları gibi strese de aşinasınızdır. Duruşunuz hakkında bile endişelenebilirsiniz.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı, tüm gün masa başında oturmaktan kaynaklanan en yaygın ağrılardan biridir. İki tür sırt ağrısı vardır: üst ve alt. Her birinin nedeni farklı olabilir, ancak her ikisi de bütün gün masanızda oturmaktan alabileceğiniz ağrılardır. Her birine daha derinlemesine bakalım.

ÜST SIRT AĞRISI

Sırtınızın üst kısmında 12 kemik vardır. Birincisi boynunuzun dibinde ve on ikincisi göğüs kafesinizin hemen altında bitiyor. Üst sırt ağrısı, bu bölgede meydana gelen herhangi bir ağrıdan oluşur.

Çoğu zaman, üst sırt ağrısı kötü duruştan kaynaklanır. Masanızda otururken, farkında olmadan sandalyenizde eğilmek kolaydır. Ancak bu ağrıları önlemek için bu hileleri deneyin.

 • Oturmaya düzenli aralar verin : Arada bir ayağa kalkıp dolaşmayı deneyin. Bu, tüm gün oturmaktan vücudunuza binen stresin bir kısmını hafifletecek ve aynı zamanda vücudunuzdaki diğer kasları da hareket ettirmenizi sağlayacaktır.
 • Germe molaları verin : Bu, ilk öneriye çok benzer, ancak burada, kaslarınızı germemeleri için gerçekten gerdiğinizden emin olmak istersiniz.
 • Düzenli bir masaj yaptırmayı deneyin: Masaj yaptırmak, sırtta biriken gerginliğin bir kısmını serbest bırakabilir.
 • Bir fizyoterapistle çalışın : Bir fizyoterapist eklemlerinizi sağlıklı tutmak ve kaslarınızı güçlendirmek için çalışmanıza yardımcı olabilir.
 • Duruşunuz üzerinde çalışın :  İster otururken, ister yürürken, duruşunuza odaklanın. Bu sırt ağrısını önlemede çok büyük.

Çoğu sırt ağrısı basit yaşam tarzı değişiklikleri ile düzeltilebilir. Ancak ağrınız devam ederse, sizinle tanışmayı ve yaşadığınız sorunları kontrol etmeyi çok isteriz!

BEL AĞRISI

Amerikalıların %50’den fazlası yaşamları boyunca bel ağrısı yaşayacaktır.

Bel ağrısı, L1’den L5’e kadar bilinen omurlarda yaşanan ağrıdır. Omurlarınızın birbirine sürtünmesini engelleyen keseler olan disklerimiz var. Bel ağrısının yaygın bir nedeni, bu diskleri zorlayan kötü duruştur.

Sırt ağrısı gibi, bel ağrısı da muhtemelen en yaygın olanlardan biri duruşunuz üzerinde çalışmak olan yaşam tarzı değişiklikleri ile düzeltilebilir. Ancak, devam eden bir şey olabilir, örneğin:

 • Siyatik : Omurganın tabanından bacaklarınıza kadar uzanan ağrı
 • Fıtıklaşmış disk : Diskin yeniden şekillenmesine neden olan ve bel ağrısını tetikleyen baskı
 • Kas gerilmesi/bel gerilmesi : Ağrının kalçalarınıza (bacaklara değil) kadar uzanmasına neden olan kasların aşırı kullanımı
 • Dejeneratif disk bozukluğu :  Alt sırttaki diskler hasar gördüğünde

Omuz ağrısı

Bu, oturmaktan kaynaklanan garip bir ağrı gibi görünebilir, ama kesinlikle oluyor. Peki, masa başı işinizde omuz ağrısına ne sebep olabilir? Küçük, tekrarlayan aktiviteler, örneğin tüm gün fare veya klavye kullanmak gibi omzunuzdaki kaslara baskı uygulayabilir. Ek olarak, omuz ağrınıza neyin katkıda bulunabileceğine dair bu listeye göz atın.

 1. Kötü duruş
 2. Küçük miktarlarda bile olsa omzunuza çok fazla baskı uygulamak
 3. Kollarınızı masanıza nasıl koyduğunuz gibi temas stresi
 4. Vücudunuzu doğal olmayan bir pozisyonda çok uzun süre tutmak
 5. Aşırı sıcaklıklar

Şaşırtıcı bir şekilde, birçok tekrarlayan zorlanma yaralanması (RSI) aslında bilgisayarla ilgilidir. Bu nedenle, masanızdayken veya bilgisayarınızda çalışırken günlük alışkanlıklarınızı inceleyin ve bu omuz ağrısına neden olabilecek herhangi bir hareket yapıp yapmadığınızı görün.

OMUZ AĞRISINIZ İÇİN OİP NE YAPABİLİR?

Ağrınıza neyin sebep olduğunu anladıktan sonra sizin için en iyi tedavi planını seçebiliriz. İşte seçeneklerden bazıları:

 • Dinlenme : Ağrıyan ve ağrıyan kaslarınızı dinlendirmek, iyileşmeye başlayana kadar kasları aşırı kullanmaktan alıkoyabilir.
 • Fiziksel veya mesleki terapi : Stabiliteyi artırabilecek ve bu ağrının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek egzersizler ve aktiviteler her zaman vardır.
 • İlaçlar ve/veya enjeksiyonlar : Artritten kaynaklanan ağrıları tedavi etmek için belirli ilaçlar ve enjeksiyonlar kullanılabilir.
 • Küçük cerrahi işlemler :  Bazı ağrı nedenleri basit bir ameliyat gerektirebilir. Bu tür prosedürleri genellikle minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Bunlardan birinin işe yarayıp yaramadığını görmek için yukarıdaki yöntemleri ziyaret etmeyi tercih ediyoruz, ancak bazen daha ciddi bir şeyler oluyor. Eğer durum buysa, daha derinlemesine bir ameliyat veya tedavi planı izlememiz gereken yoldur.

Dirsek Ağrısı

Omuz ağrısı gibi, bu tür bir ağrının masanızda oturmaktan gelmesini beklemezsiniz, ama işte buradayız. Belki de bütün gün bir masaya yaslanıp dirseğinize ve eklemlerinize baskı uyguluyorsunuz. Belki bütün gün masanızda otururken dirseklerinizi sert bir şekilde hareket ettiriyorsunuz. Durum ne olursa olsun, ağrıyı hafifletmek için bu birkaç ipucuna bir göz atın.

 • Dinlenme : Ağrıyı dindirmenin en bariz cevabı dinlenmektir. Dirseğinizdeki stresi atın. Ayrıca aşırı kullanıyor olabilirsiniz, bu da iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Isı : Çoğu zaman buz yapmanız söylenir, ancak dirsek ağrısı için ısı uygulamak kan akışını uyarabilir ve bu da iyileşmeyi teşvik eder.
 • Germe : Ağrıyan kasları germek, belki de kaslarınız yeni gerginse yardımcı olabilir. Avucunuz tavana bakacak şekilde kolunuzu düz bir şekilde uzatmayı deneyin. Parmaklarınızı yavaşça avuçlarınızın içine getirin. Bunu 30 saniye basılı tutun. Avucunuzun yere baktığı yerde kolunuzu çevirin ve gerdirmeyi tekrarlayın.
 • Destekleme:  Etkilenen bölgeye bir destek takmak kasları yerinde tutabilir ve hareket etmelerini engelleyebilir, bu da iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Kalça ağrısı

Kalça vücudumuzdaki en büyük bilyeli eklemdir ve bacağın üst kısmındaki kemiklerin vücudunuza bağlandığı yerdir. Kalçanız yürürken, koşarken veya katılabileceğiniz herhangi bir aktivitede sizi destekleyecektir. Ancak otururken de kalçanız sizi destekleyecektir. Aslında, otururken kalçanız ağırlığınızı desteklemek için bükülür, bu da kalçaya baskı uygulayabilir ve ağrıya neden olabilir.

Bazen kalça ağrısı sadece çok uzun süre oturmaktan kaynaklanır, bu nedenle ağrıları gidermek için ayakta durabilir, hareket edebilir ve gerinebilirsiniz. Ancak bazen kalça ağrınız vücudunuzda daha fazla bir şeyler olduğu anlamına gelebilir.

Yaşadığınız acının türü ve nerede yaşadığınız, sorunun ne olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Kalçanın dış kısmındaki ağrılar genellikle bağlarınız, tendonlarınız ve/veya kaslarınızla ilgilidir. Ancak kalçanın iç kısmındaki ağrılar genellikle kalçanız ve onun bağlantı eklemleriyle ilgili sağlık sorunlarına bağlıdır. Ayrıca, bel ağrınızın, yansıyan ağrı olarak bilinen kalçanıza doğru ilerlemiş olma olasılığı da vardır.

NEDEN KALÇA AĞRILARIM VAR?

Uzun süre oturmakla ilgili tüm ağrılarda olduğu gibi, birkaç farklı şey olabilir.

 1. Kötü duruş : Bu, vücudunuzun her yerine baskı uygular.
 2. Bacak bacak üstüne atmak : Bacak bacak üstüne atmak her iki kalçaya da baskı uygulayabilir ve ağrıya neden olabilir.
 3. Her iki tarafa da eğilmek: Bir yöne eğilmek kalçalarınıza baskı uygular.
 4. Dengesiz oturmak :  Düz olmayan bir yüzeyde oturmak kalçalarınızı zorlayabilir.

Kesinlikle daha ciddi bir şeyler olabilir, bu yüzden otururken bu değişiklikleri yapmak yardımcı olmazsa, profesyonel bir değerlendirme yapın.

Diz ağrısı

Diz ağrıları önceki bir yaralanmanın sonucu olabilir, ancak aşırı kullanım, aşınma ve yıpranma veya belki de sadece oturma şekliniz olabilir. Otururken dizinize baskı uygulayacağınızı düşünmeseniz de kesinlikle yapabilirsiniz. Peki bu diz ağrılarına ne sebep olabilir?

 1. Çok uzun süre oturmak: Uzmanlar her gün 8 saat veya daha fazla oturmanın vücudunuz için kötü olduğunu söylüyor.
 2. Anormal bir pozisyonda oturmak: Dizleriniz rastgele pozisyonlarda oturuyorsanız, bu dizlere gereksiz baskı yapıyor olabilir.
 3. Mobilya: Garip bir tasarıma sahip bir sandalyede veya kanepede oturuyorsanız, kaslarınızı ve vücut bölgelerinizi zorlamanıza neden olabilir.

Bunlar, bütün gün masanızda oturmaktan kaynaklanan diz ağrılarınızın en yaygın nedenleridir. Ancak, her zaman olduğu gibi, bu ağrılara neden olan altta yatan bir durum kesinlikle olabilir. Dizlerinizi muayene ettirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doktorlarımız sorunu belirlemek için bir göz atabilir.

Çoğu insan, dizleri söz konusu olduğunda doktorlardan kaçınma eğilimindedir çünkü ameliyatın ağrıyı düzeltmenin tek yolu olduğuna inanırlar. Ancak hekimlerimiz ameliyat öncesi tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Sizin için işe yarayan bir yöntem bulmak için elimizden geleni yapacağız. Ağrılarınızı dindirmenin tek yolunun bu olduğuna inanmadıkça, ameliyat olmanız için size baskı yapmayacağız.

OTURURKEN DİZ AĞRILARINI NASIL DÜŞÜREBİLİRİM?

Diz ağrılarını önlemek için üzerinde çalışabileceğiniz bazı şeyler var.

 1. Omurga kıvrımlarınızı destekleyen bir ofis koltuğu seçin. Bu, oturmaktan kaynaklanan diğer ağrıların bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 2. Sandalyenizi, ayaklarınız yerde düz ve uyluklarınız yere paralel olacak şekilde ayarlayın. Bu, duruşunuza yardımcı olacak ve dizlerinizin gülünç açılardan bükülmemesini sağlayacaktır. Herhangi bir nedenle bu görevleri yerine getirmek için sandalyenizi ayarlayamıyorsanız, bir çeşit ayak dayama yeri düşünün. Ayaklarınızın altınızdaki bir yüzeyde düz olması gerekir.
 3. Kolçaklarınızı, kollarınız rahat bir pozisyonda duracak şekilde ayarlayın.
 4. Masanızın ve sandalyenizin dizleriniz, uyluklarınız ve ayaklarınız için yer bıraktığından emin olun.
 5. Masanızda çalışırken, işinizin doğrudan önünüzde olduğundan ve çok uzakta olmadığından emin olun. Bu sizi garip pozisyonlara girmekten ve vücudunuza stres koymaktan alıkoyacaktır.

Çok tuhaf görünebilecek başka bir fikir, ayakta duran bir masaya bakmaktır. Bu, çok uzun süre oturmanızı ve vücudunuzu doğal olmayan açılarda bükmenizi engeller.

Bu ayarlamalar ağrınıza yardımcı olmazsa, ağrılarınızı ve mücadelelerinizi değerlendirebilmemiz için personelimizle iletişime geçin.

Acı Yönetimi

Şimdi ağrınızı nasıl yöneteceğiniz hakkında konuşalım. Ağrının bir semptom olduğuna dikkat etmek önemlidir. Genellikle ağrınız, altında yatan bir şey olduğu anlamına gelir. Bu durumda, temel sorun, masa başında, işte vb. nasıl oturduğunuzdur.

Daha önce bahsettiğimiz ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı denediyseniz ve ağrınız hala bir sorunsa, bugün bizimle iletişime geçin! Artrit veya kronik eklem ağrısı gibi daha ciddi bir sorununuz olmadığından emin olmak için bir göz atacağız. İster bütün gün masa başında oturmakla ilgili bir şey ister daha fazla bir ağrı olsun, ağrınızı tedavi etmek için bir plan bulacağız.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.