Makaleler

En İyi Ortopedi Doktoru

En İyi Ortopedi Doktoru

En iyi ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen ortopedik işlemler, özellikle lokomotor sistem tabiri ile bilinen kas ve iskelet sistemi üzerinde etkin rol oynamaktadır. El bilek kemikleri, parmak kemikleri, tarak kemikleri, ayak kemikleri bacak kemikleri ve vücut sisteminde yer alan diğer tüm kemiklerde meydana gelen kırılmalar ortopedi cerrahisi ilgi alanına girmektedir. Yalnızca kemikler ile değil aynı zamanda eklem ve kaslar ile de ilgilenen bu alan, her türlü tendon kopmalarında son derece önemlidir. Vücut üzerine yapılan ağır darbeler sonucu bazı uzuvlar şiddetli şekilde zarar görmektedir. Bu uzuvların sahip oldukları fonksiyonlarını yerine getirememeleri durumunda ortez ve protezler devreye girmekte, vücut homeostasis korunmaya çalışılmaktadır.

Ortopedi Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalı sıklıkla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dalı ile birlikte çalışmaktadır. Bu iki alan da el cerrahisinden her türlü protez orteze kadar çok geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Pek çok hastalığın teşhisi, uygulamaları ve tedavisi sırasında ortopediden yararlanılmaktadır. Bu hastalıklar arasında menisektomi, menisküs yırtılmaları, labral yırtıklar, rotator kılıf yırtılmaları, rekonstrüksiyon operasyonları, mikrofraktür ve osteochondral kıkırdak nakilleri ve omuz eklemosteoartriti yer almaktadır. Ortopedi doktoru hastalara gerekli teşhisi koyduktan sonra gerekli olduğu durumda ameliyat ile olmadığı durumda ise ameliyatsız bir şekilde tedaviye başlamaktadır. Tedavinin son aşamasında hasta uzman fizyoterapistlere yönlendirilmekte ve tedavi sürecine uyumu artırılmaktadır.

Ortopedi Bölümleri Nelerdir?

Çok geniş bir alan yayılan Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalı, pek çok farklı bölümden oluşmaktadır. Mikro cerrahi bölümü; hasta parmak ucundan başlayarak omuz bölgesine kadar olan kısımdaki işlemler ile ilgilenmektedir. El ve omuz bölgesi arasında kalan alanda oluşan tendon kas kopmaları ya da sinir sıkışmaları problemleri mikro cerrahi ile tedavi edilmektedir. İstanbul ortopedi doktoru spinal cerrahi ile skolyoz ve spondilolistezis gibi hastalıkları tedavi etmektedir. Diz cerrahisinde daha çok menüsküs yırtılmalarına odaklanılmaktadır. Eklem kıkırdağı üzerinde ve ön çapraz bağlarda meydana gelen yırtılmalar diz cerrahisi alanına girmektedir. Omuz cerrahi bölümünde ise donuk omuz problemleri ile ilgilenilmektedir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.