Makaleler

Eklem Rekonstrüksiyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Neden Ortak Yeniden Yapılanmaya İhtiyaç Duyayım?

Bir yaralanma veya dejeneratif eklem durumu aşağıdakileri bozduğunda eklem rekonstrüksiyonuna hak kazanırsınız :

  • Senin yaşam kaliten
  • Kronik ağrıya neden olur
  • Yürüme yeteneğinizi değiştirir
  • Günlük yaşamdaki rutin işlerinizin performansını azaltır
  • Atletik performansınızı etkiler

Ayrıca, ameliyat sonrası eklem işleviniz ve hareketliliğinizle ilgili gerçekçi beklentilerle birlikte genel olarak iyi durumda olmalısınız. Ayrıntılı bir rehabilitasyon ve fizik tedavi planı, çoğu eklem rekonstrüksiyonunu takip eder. Her iki yöntem de gücü ve dayanıklılığı artırmanıza yardımcı olur ve ameliyatlı ekleminizi nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kullanacağınızı öğretir.

Eklem Rekonstrüksiyonu Eklem Değiştirme Anlamına Gelir mi?

Bu günlerde insanlar eklem rekonstrüksiyonu ve eklem replasmanı terimlerini birbirinin yerine kullanıyor. Ancak prosedürler farklıdır.

Eklem rekonstrüksiyon ameliyatları, artrit, yaralanma veya kaza nedeniyle hasar görmüş eklemleri yeniden şekillendirir ve onarır. Hasta sınırlı hareket kabiliyeti, kronik ağrı ve hareket açıklığında azalma ile ıstırap çeker. Buna göre, Clinton Township’teki ortopedi cerrahı, kemik parçalarını, mahmuzları veya kireçlenmeleri gideren, bağ yırtıklarını onaran, eklem kıkırdağını yeniden yüzeyleyen ve daha fazlasını yapan bir operasyon gerçekleştirir. Örnekler şunları içerir:

  • Pürüzsüz, dengeli hareket ve ağırlık taşımayı kolaylaştırmak için kemiğin küçük kısımlarını çıkarmak için osteotomi
  • Kalça veya diz ekleminden iltihaplı veya hasarlı astarı çıkarmak için sinovektomi
  • Ayak bileği gibi dengesiz bir eklemde hareketi durdurmak veya sınırlamak için eklem füzyonu veya artrodez
  • Tendon ve bağ onarımı (omuzdaki yırtık rotator manşet veya dizdeki ACL )

Tersine, eklem değiştirme, hastalıklı veya hasarlı bir kalça, diz, omuz veya ayak bileğinin tamamının veya bir kısmının çıkarılmasını gerektirir. Çoğu zaman, hasta sadece ortopedik durumu bulmak için ilaçları, fizik tedaviyi ve diğer cerrahi seçenekleri denedi ve sınırlamaları ilerledi. İşte burada eklem değiştirme devreye giriyor.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Birçok hasta, tam nitelikli bir anestezi uzmanı tarafından uygulanan ve izlenen anestezi ile ayakta tedavi bazında gerçekleştirilen ameliyatlara hak kazanır. Ameliyata bağlı olarak, daha sonra iyileşme alanında çıkarılacak bir kateter gerekebilir.

Daha sonra, kan pıhtılaşması gibi komplikasyonlardan kaçınmak için hastalar mümkün olan en kısa sürede ayağa kalkar ve yürürler. Çoğu, tesis bünyesindeki geniş tesisimizde bir fizik tedavi programından geçer.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.