Makaleler

Eklem Ağrıları ve Sebepleri

Eklem Ağrıları ve Sebepleri

Eklemler kemiklerin hareket etmesini sağlar ve etrafı kıkırdak, tendon, bağ ve kaslarla çevrilidir. Bu yapıda oluşabilecek herhangi bir kireçlenme, yanma ya da farklı bir hastalıktan kaynaklanabilecek bir sorun eklemlerde ağrıya neden olur. Eklem ağrıları kaza, yaralanma, yoğun spor aktiviteleri, kilo fazlalığı, ağır kaldırma, kemik erimesi, kireçlenme, kemik-eklem iltihaplanması ve bazı romatolojik hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi, eklem sıvısı azalması ve kıkırdak dokunun zedelenmesi gibi yaşın ilerlemesi sonucunda meydana gelebilecek bir sağlık sorunudur.

Kadınlarda Eklem Ağrıları

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda eklem ağrıları genellikle D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Modern yaşamın gerekliliği sonucunda kapalı yerlerde çalışmak, egzersiz yapmamak, yorgunluk D vitamini eksikliği ile birleşince kas ve eklem ağrılarına yol açmaktadır. Kadınlar hava durumu değişikliğine karşı daha hassastırlar. Yağmur, basınçlı hava, düşük sıcaklık kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir ve eklem ağrılarına yol açmaktadır. Kadınlarda hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişiklikler, kas ve iskelet sisteminin değişmesi ve alınan kilolar diz, sırt, bel ve bacak bölgelerinde eklem ve kas ağrılarına sebebiyet vermektedir.

Eklem Ağrılarına İyi Gelenler

Eklem ağrıları ne iyi gelir? Sorusunun cevabı sıklıkla araştırılmaktadır. Kalıcı sonuçlara yol açmaması için doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almak, kişinin vücuduna ve sağlığına uygun egzersizler yapması, kilo kontrolü sağlamak, yürüyüş yapmak, ağır kaldırmamak ve vücudu zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ağrıların hafiflemesine yol açabilir. Eklem ağrısının şiddetine göre fizik tedavi, masajlar ya da doktor kontrolünde alınacak ilaçlar ağrıların azaltılmasında etkili olabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.