Makaleler

Diz Cerrahisi Nedir?

Diz Cerrahisi Nedir?

Diz cerrahisi uygulamalarında doktor artroskopi veya başka araçları kullanarak dizde olan hasarlı menisküsün tümünü veya bir bölümünü temizlemektedir ya da menisküsü tedavi etmektedir.
Menisküs (fibrocarilage) kemikler ile diz eklemleri arasında yer alan lastiğe benzer bir parçadır. Diz cerrahisinde kullanılan Artroskop, bir ucunda ışık bulunan ve dizin içerisinin görüntüsünü tv monitörüne gönderebilen ince bir borudur. Artroskop ortalama olarak bir kurşun kalem çapı kadardır. Diz cerrahisi, diz kapağı ağrıları gibi şikayetler sonucunda son çare olarak yapılmaktadır.

Diz Cerrahisi Komplikasyonları

Diz cerrahisi, oldukça az komplikasyon görülen cerrahi dallarından birisidir. Ortapedi ekibimiz, diz cerrahisi operasyonlarında oldukça hassas ve dikkatli çalışmaktadır. Operasyon esnasında diz bağları oldukça hassas bir şekilde korunmaktadır. Ancak tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi diz cerrahisinin de çeşitli komplikasyonları olabilmektedir. Eklemde iğneyle boşaltmayı gerektirecek olan şişlik ve kan birikmesi ( hemartroz ), enfeksiyon, toplar damarlarda kan pıhtısının oluşması ( derin ven trombozu ), yara iyileşmesi problemleri, damar ve sinir yaralanmaları, teknik sebepler, kullanılan aletlerin eklem içerisinde kırılması gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Diz tedavileri yapılırken sıklıkla kullanılan diz cerrahisi yönteminde bu komplikasyonların görülme olasılığı çok düşük olmakla birlikte binde bir ila yüzde dört arasında değişmektedir. Uygulanacak olan anestezi yönteminin de kendisine özgü komplikasyonları olabilmektedir. Diz ağrısı sorununda, diz cerrahisi en kesin yöntemlerden birisidir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.