Makaleler

Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz Ağrısı

Diz ağrısı; çoğu zaman yaralanma ya da zorlamayla birlikte ortaya çıkabilir. Diz kıkırdak yaralanmaları; dizde bulunan bağları, sıvı dolu keseleri ya da dizin eklemene oluşturan kemiği etkileyebilir. Diz yaralanmalarında en çok gelen şikâyet ön çapraz bağların yaralanması ya da yırtılmasıdır. Bununla birlikte romatizma sebepli ağrılarda oldukça fazladır. Ön çapraz bağların yaralanması ya da yırtılması futbol gibi ani hareket gerektiren spor dallarında sıkça karşılaşılan bir olaydır. Tedaviyi yapan hekim hangi Diz ağrısı tedavisi uygulayacağını iyi bilmelidir.

Diz Ağrısı Neden Olur?

Uzun mesafe koşucularında ya da bisiklet sürücülerinde görülen aynı mekanik hareketleri tekrarlama sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ufak bir yaralanma, dizin zorlanması ya da yapılan ters hareket sonucunda geçirilen kaza diz ağrısının nedenlerinden olabilir. Zamanında tedavi edilemeyen diz ağrıları şiddetini arttırır ve kaliteli yaşamın önüne geçer. Diz ağrıları hiçbir şey yapılmasa dahi ortaya çıkabilir. Bu ortaya çıkışın en büyük sebebi eklemlerde oluşmuş olabilecek romatizma gibi hastalıklardan kaynaklıdır. Diz ağrısı tedavisi uygulanırken ağrılara sebep olan nedeni bulmak önemlidir.

  • Kireçlenme; dizdeki eklemin aşınmasıyla ortaya çıkan kireçlenme, dizde ağrı şeklinde kendini belli eder ve özellikle ileri yaştaki hastalarda görülür.
  • Romatoid Artrit; dizin eklemlerinde bulunan kıkırdak kemiklerin işlevini yitirmesine sebep olan ve kronik diz ağrısı olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalık sadece dizde ki eklemleri değil vücudun farklı yerlerinde bulunan eklemleri de etkilemektedir.
  • Bursit; eğer tekrarlayan eklem ağrınız varsa doktora gittiğinizde muhtemelen size Bursit tedavisi uygulayacaktır. Bu hastalık diz eklemlerinin sürekli aşırı kullanıma maruz bırakılması sonucunda ortaya çıkar.
  • Gut; ürük asit karaciğerde birikmesi sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Eklem bölgelerinde şişlik yaratır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.