Makaleler

Dirsek Ağrısının 14 Yaygın Nedeni

Dirseğiniz, yeni başlayanlar için atmanıza, kaldırmanıza, sallamanıza ve sarılmanıza izin verir. Basit bir eklem olmadığı için tüm bunları yapabilirsiniz. Ve bu, işlerin yanlış gidebileceği birçok yol olduğu anlamına gelir.

Dirseğiniz üç kemiğin birleştiği yerde oluşan bir eklemdir – humerus adı verilen üst kol  kemiğiniz ve önkolunuzu oluşturan iki kemik olan ulna ve yarıçap.

Her kemiğin  ucunda kıkırdak vardır  , bu da birbirlerine doğru kaymalarına ve şokları emmelerine yardımcı olur. Ligament adı verilen sert dokularla sabitlenirler. Ve tendonlarınız, kolunuzu farklı şekillerde hareket ettirmenize izin vermek için kemiklerinizi kaslara bağlar.

Bu kısımlardan herhangi birine bir şey olursa,   etraflarındaki  sinirler ve kan damarlarından bahsetmiyorum bile, acı çekmenize neden olabilir .

İşte dirseğinizin incinebileceği farklı yollardan bazıları:

Tek Seferlik Yaralanmalar

Bazı yaralanmalar, umarım, bir spor yaparken düşmeniz veya sert bir darbe almanız gibi tek seferlik olaylardır.

 • Çıkık dirsek: Dirseği oluşturan kemiklerden biri yerinden çıktığında, çıkık bir dirseğiniz olur. En yaygın nedenlerden biri,  düşme sırasında kendinizi yakalamak için elinizi uzatmanızdır.  Ayrıca, ön kollarından salladığınızda küçük çocuklara da olabilir  – buna bakıcı dirseği denir. Sizin veya çocuğunuzun dirseğinin çıktığını düşünüyorsanız, hemen doktorunuzu arayın.
 • Kırık dirsek:  Kol kemiklerinizden biri dirsekte kırılırsa, kırılırsınız. Genellikle bu, bir temas sporuna veya bir araba kazasına girebileceğiniz için ani bir darbe ile olur. Daha sonra da dirseğinizi hareket ettirebiliyorsanız aldanmayın. Ağrınız varsa ve doğru görünmüyorsa, kırılmış olabilir. Tıbbi yardıma ihtiyacınız olacak.
 • Gerilmeler ve burkulmalar:  Bunları “Oof, sanırım biraz fazla zorladım” başlığı altında dosyalayın. Kaslar gerildiğinde veya yırtıldığında buna  gerilme denir . Bağlar olduğunda, bu bir burkulmadır.

Ağır nesneleri kaldırırken veya spor yaparken aşırıya kaçarken olduğu gibi, dirsek kaslarınıza çok fazla baskı uyguladığınızda zorlanabilirsiniz.

Dirsek burkulmaları, fırlatan, raket kullanan veya temas sporları yapan sporcularda yaygındır.

Her ikisi de dinlenme, buz ve – ağrı geçtikten sonra –  germe  ve kuvvet egzersizleri ile tedavi edilir.

Aşınma ve Yıpranma Yaralanmaları

Belirli eylemleri tekrarladığınız ve dirseğinize aşınma ve yıpranma uyguladığınız için zamanla başka yaralanmalar meydana gelir. Kendinizi spor yaparken veya fabrikadan ofise kadar herhangi bir sayıda çalışma ortamında yaralayabilirsiniz.

 • Bursit :  Genellikle aynı hareketin defalarca tekrarlanmasından kaynaklanan bir kaza veya enfeksiyondan da bursit alabilirsiniz. Bursa, içinde sıvı bulunan küçük keselerdir. Kemiklerinizi, tendonlarınızı ve kaslarınızı yumuşatmaya yardımcı olmak için eklemlerinizde bulunurlar. Ayrıca  cildin  kemik üzerinde kaymasına yardımcı olurlar. Ancak şişebilir ve size acı verebilirler. Genellikle bursit ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir ve birkaç hafta içinde iyileşmeye başlar.
 • Tenisçi dirseği ve golfçü dirseği:  Bunların her ikisi de tendinopati veya tendinoz türüdür; bu, dirseğinizin etrafındaki tendonlarda aşırı kullanımdan dolayı hasar gördüğünüz anlamına gelir. İsimlere rağmen, yaralanmalar golfçüler veya tenisçiler ile sınırlı değil. Bu sporlarda kullanılan kol hareketlerine dayanarak onları elde etme olasılığınız daha yüksektir. İkisi arasındaki temel fark,  tenisçi dirseğinin dirseğinizin  dışını, golfçü dirseğinin ise içini etkilemesidir.
 • Sıkışmış sinirler:  Bileğinizden geçen bir sinirin sıkıştığı ve bazı bilek ve kol sorunlarına neden olduğu karpal tünel sendromuna aşina olabilirsiniz  . Dirseğinizde de benzer sorunlar olabilir.
 • Kübital tünel sendromunuz varsa,  kolunuzdaki ana sinirlerden biri (ulnar sinir) dirseğinizin iç kısmından geçerken sıkışır ve kübital tünel adı verilen dokudan geçer. Elinizde, kolunuzda ve parmaklarınızda yanma veya uyuşma olabilir.
 • Radyal tünel sendromunuz varsa, dirseğinizin dışına yakın radyal tünelden geçerken radyal sinirle ilgili benzer bir sorununuz vardır. Dış önkolunuzda ve dirseğinizde yanma veya uyuşma olabilir.
 • Stres kırıkları : Stres kırığı  ile kol kemiklerinizden birinde, genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanan küçük bir çatlak olur. Alt bacaklarda ve ayaklarda daha sık görülürler  , ancak beyzbol atıcıları gibi çok fazla fırlatan sporcular onları dirseğe de alabilir. Ağrı genellikle fırlatırken daha kötüdür. 

Hastalıklar

Genellikle ana semptom olmasa da, çeşitli hastalıklar da dirsek ağrısına neden olabilir.

 • Artrit :  Birçok  artrit türü  dirseğinizi etkileyebilir, ancak başlıcaları  romatoid artrit  ve  osteoartrittir .
  • Romatoid artrit  , dirsekte en sık görülen artrit türüdür. Sahip olduğunuzda,  bağışıklık sisteminiz  vücudunuzun sağlıklı dokusuna saldırır ve eklemlerinizde şişmeye neden olur.  Dirsek kıkırdağınız zamanla parçalandığında  osteoartrit olursunuz  , bu da kemiklerin birbirine sürtündüğü ve ağrı  ve sertliğe neden olduğu anlamına gelir.
  • Osteokondrit dissekans: Çocuklar ve gençler çoğunlukla dirseğe yakın bir kemiğin öldüğü bu duruma yakalanır. Kemik parçası ve bir miktar kıkırdak daha sonra kırılır ve bu da fiziksel aktivite sırasında ağrıya neden olur. Dizlerde daha sık görülür, ancak dirsekte de olabilir.
 • Gut  Bu aslında bir artrit türüdür. Normalde vücudunuzdan atılması gereken bir atık ürün olan ürik asit, dokularınızda kristaller halinde birikir. Dirseğinizde birikme olursa, çok acı verici olabilir.
 • Lupus :  Bu, bağışıklık sisteminizin  eklemleriniz ve organlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun sağlıklı kısımlarına saldırdığı başka bir hastalıktır  . Daha çok ellerinizi ve ayaklarınızı etkiler, ancak dirseğinizde sorunlara neden olabilir.
 • Lyme hastalığı: Keneler  tarafından taşınan  Lyme hastalığı erken tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir. Sinir sisteminizle ilgili sorunlarınız ve dirseğiniz gibi eklemlerinizde ağrı olabilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Dirseğinizi kırdığınızı veya yerinden çıktığınızı düşünüyorsanız – ağrıyor ve doğru görünmüyorsa – acil servise gidin.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • Dinlenme ve buzla geçmeyen dirsek ağrısı veya kolunuzu kullanmadığınızda bile geçmeyen ağrı
 • Dirseğinizin çevresinde yoğun ağrı, şişme ve morarma
 • Özellikle de ateşiniz varsa kötüleşen ağrı, şişme veya kızarıklık 
 • Kolunuzu bükmede zorluk gibi dirseğinizi kullanma sorunları

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.