Makaleler

Çocuklarda Eklem Ağrısının Nedenleri

 

Çocuğunuz eklem ağrısından şikayet ettiğinde, ilk başta hiçbir şey düşünmeyebilirsiniz. Sonuçta, çocukların dikkatsizce oynadıkları biliniyoruz, bu nedenle ara sıra ortaya çıkan ağrılar ve acılar söz çok fazla önemli gözükmeyen ağrılar gibi düşünülüyor.  Bazı durumlarda, çocuğunuz eklem ağrısından şikayet bile etmeyebilir, ancak davranışlarında küçük bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Çocuklarda eklem ağrısına çeşitli koşullar neden olabilir. Çoğu durumda çocuklarda eklem ağrısı, artan ağrılara veya spor yaralanmalarına bağlanabilir, ancak daha ciddi nedenler de vardır. İşte çocuklarda eklem ağrısının bazı nedenleri:

Büyüyen ağrıları

Büyüme ağrıları, genellikle bacakta meydana gelen, ancak aynı zamanda kolları da etkileyebilen hafif bir ağrı veya zonklama ile karakterizedir. Büyüme ağrıları ağırlıklı olarak akşamları başlayıp sabaha kadar düzeldiğinden, rahatsızlık uyku bozukluklarına neden olmaya yetebilir. Büyüme ağrıları genellikle 3-9 yaş arasındaki çocuklarda kemik ve yapışık dokuları büyüdüğü ve gerildiği için ortaya çıkar. Büyüme ağrıları genellikle kemikler büyüdükçe yumuşak dokulara uygulanan aşırı gerginliğin bir sonucudur. Neyse ki, bu büyümenin normal bir parçası olarak kabul edilir ve korkulacak bir durum değildir.

Spor yaralanmaları

Çocuğunuz spor yapıyorsa, eklem ağrısının nedeni aşırı kullanıma veya akut yaralanmaya da bağlanabilir. Belirli bir hareket defalarca tekrarlandığında aşırı kullanımda yaralanma meydana gelebilir. Düşme, yanlış yere inme veya dönme sonucu akut bir yaralanma meydana gelebilir. Her iki tür yaralanma da kalıcı eklem ağrısına neden olabilir, ancak akut yaralanmalarda ağrı genellikle aniden ortaya çıkar.

Jüvenil idiopatik artriti

Bu durum, büyüyen ağrılar veya spor yaralanmaları kadar yaygın olmasa da, juvenil idiyopatik artrit (JIA), çocuklarda eklem ağrısına neden olabilecek başka bir durumdur. Ek olarak, JIA, sabah tutukluğu, üç günden uzun süren eklem şişmesi ve eklem işlevlerinde azalma gibi semptomlar üretir.

Lupus

Küçük çocuklarda yaygın olmasa da, sistemik lupus eritematozus (SLE) gençleri, özellikle kadınları etkileyebilir. Lupus, vücuttaki tüm organları etkileyen bir otoimmün bozukluktur. Tüm vücudu etkilediğinden eklem ağrısının yanı sıra genellikle deri döküntüleri, kalıcı yorgunluk, ateş veya saç dökülmesi gibi ek semptomlar vardır.

Lösemi

Nadir durumlarda, çocuklarda eklem ağrısı, kemik iliğinde başlayan kan kanseri olan lösemiye de bağlanabilir. Lupusta olduğu gibi, lösemi sadece eklem ağrısının yanı sıra ek semptomlara neden olur. Bu semptomlar şunları içerebilir: nefes darlığı, sık enfeksiyonlar veya ateşler, şişmiş lenf düğümleri, anemi ve kolayca kanama veya morarma.

Çocuğunuzun eklem ağrısına şişme, hassasiyet, ateş, iştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı, kızarıklık, yeni yaralanma veya topallama gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa bir randevu ayarlamanızı da önerir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.