Makaleler

Çapraz Bağların Kopması

Çapraz Bağ Nedir?

Hareket sistemindeki en önemli eklemlerden birisi diz eklemidir. Üç adet kemiğin bir araya gelmesi ile oluşan diz eklemi yürümeye, ayakta durmaya, oturup kalkmaya imkân vermektedir. Bununla birlikte en sert sportif egzersizlerin yapılmasına da imkân sağlamaktadır. Ayakta durma esnasında diz eklemlerine vücut ağırlığının yarısı binerken, koşma ve yürüme esnasında bu yük daha da artmakta ve eklemi zorlamaktadır. Diz eklemlerinin en zor durumlara cevap verebilmesi ve ihtiyacı karşılayabilmesi için eklemleri oluşturan kemikler dört adet sağlam bağ vasıtası ile birbirine bağlanmıştır. Bu bağların ikisi dış ve iç yan taraflarda, biri arkada diğeri de öndedir.

Çapraz Bağların Kopması

 

Yapılan muayeneler ve MR incelemesi ile Çapraz Bağ durumu net olarak anlaşılmaktadır. Arka ve ön çapraz bağlarda meydana gelen yırtıklar tam veya kısmi olabilmektedir. Kısmi yırtıklarda gerekli tedbirler ve tedaviler uygulandığında bir süre sonra yırtık iyileşir ancak tam yırtıkların kendiliğinden iyileşme durumu yoktur. Aktif sporcu olan kişilerde tam yırtık tanısı koyulduktan sonra ameliyat kararı verilmektedir. Aktif spor yapmayan kişilerde ise ameliyat öncesi tıbbi tedavi ve fizik tedavi imkanlarından sonuna kadar faydalanmak gerekir. Günlük hayatı ve yürümeyi engelleyen derecede şikayetleri olmayan kişilerde kliniğimizde uygun bir rehabilitasyon ve fizik tedavi programı ile bağlarda meydana gelen hasarın iyileşmesi sağlanabilir.

Çapraz Bağ Kopması Belirtileri Nelerdir?

Ön çapraz bağ yaralanması sırasında dizde ani bir kopma hissi ile beraber şiddetli bir ağrı meydana gelir. Bazı sporcular sıklıkla yere düşer ve bağın kopma sesini duyabilirler. Diz ekleminin içerisinde hızla gelişen kanamaya bağlı şişlik oluşur. Şişlik ve ağrıya bağlı olarak dizlerde hareket kısıtlılığı meydana gelir ve topallama olur. Bazı sporcular ise dizlerinin yerinden çıkıp tekrar girdiğini hissedebilirler.

Arka çapraz bağ kopmasında yine benzer belirtiler meydana gelmektedir. Çapraz bağ kopması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yaralanmadan birkaç gün içerisinde diz eklemindeki ağrı ve şişlik azalır. Diz hareketleri geri kazanılır ve topallama kaybolmaktadır. Fakat bu sefer ani dönüş ve yavaşlama hareketi esnasında ve merdiven inerken dizde emniyetsizlik ve boşluk hissi ortaya çıkar.

 

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.