Makaleler

Boyun Ağrısının 6 Yaygın Nedeni

İnsan boynu inanılmaz derecede önemli yapıları barındırır: hava yolu, gırtlak, besin giriş kanalı (yemek borusu), omurilikteki tüm sinirler ve tabii ki “başımızı dik tutan” kaslar ve kemikler. Aktivite yoğunluğunun bir sonucu olarak, boyun ağrısı çeşitli sorunlardan ortaya çıkabilir.

Boyun ağrısı, genellikle dinlenme, terapötik manipülasyon veya egzersizle çözülebilen ağrılardır. Ancak boyun ağrısı, bakteriyel menenjit (kişinin hayatını tehdit edebilir) veya servikal miyelopati (felce yol açabilecek) gibi tıbbi bir acil durumun uyarı işareti olabilir. Bu durumlarda, belirli boyun ağrınızın önemini ayırt etmek için bir doktora görünmeniz önerilir. Aşağıda, altı potansiyel boyun ağrısı kaynağına genel bir bakış yer almaktadır. Ayrıca her biri için teşhis ve tedavi bölümlerimize bakın.

1. Kas Gerginliği:

Gerilmiş bir kas veya kas grubu genellikle boyun ağrısının kaynağıdır. Gerilmelere ağırlık (obezite dahil), zayıf karın kasları (“çekirdeğiniz”) veya kötü duruş neden olabilir.

“Teknik boyun” veya “tablet boynu” ile ilgili yeni araştırmalar, elde tutulan elektronik cihazları tutarken kendilerini garip pozisyonlara sokanların da boyun yorgunluğuna neden olabileceğini gösteriyor; Cihazı kucağınıza yerleştirmekten kaçının, bu da ekrana bakmak için boynunuzu esnetmenize neden olur.

Kas kaynaklı boyun ağrısı, boynun aşırı uzamasından da kaynaklanabilir. Bazen “koruyucunun boynu” olarak adlandırılan bu pozisyon, en iyi şekilde, bir uçurumun dibinde duran ve halatları kaydırmak ve bir tırmanıcının güvenliğine dikkat etmek için sürekli yukarıya bakan bir kişi olarak tanımlanabilir. Bu pozisyondan sadece kaslar etkilenmez, omurganın faset eklemleri de birbirine yapışır.

Bazı mesleki faaliyetler, sporlar, hobiler ve hatta garip bir pozisyonda uyumak bile kas-iskelet boyun yorgunluğuna ve ağrısına neden olabilir. Düşme veya araba kazası, boyun kaslarında kamçı darbesi şeklinde ağrıya neden olabilir ve bu da potansiyel uzun vadeli hasar veya sakatlığa yol açabilir.

2. Servikal Disk Fıtığı:

Omurganızdaki omurgalıların arasında, yukarıdaki ve alttaki omurgalılara yastık görevi gören diskler bulunur. Bazen, travma veya normal yaş dejenerasyonu yoluyla, diskin dış sert tabakası kırılır ve iç, jel benzeri nükleus pulposus sıkışarak arkasındaki sinirleri tahriş eder. Bu eylem, fıtıklaşmış, şişkin, kaymış veya yırtılmış bir disk olarak adlandırılır. Diskler servikal omurgada, yani boyun bölgesindeki vertebral kolonda yırtıldığında, hareket ağrıya neden olabilir. Semptomlar ayrıca kürek kemikleri arasındaki ağrıyı veya koldan ele veya parmaklara doğru yayılan ağrı/uyuşukluğu içerebilir.

3. Romatoid Artrit:

Romatoid artritli (RA) bireylerde boyun ağrısı tipik olarak tanıdan yıllar sonra ortaya çıkar; 10 yıldır RA’lı hastaların %80’inden fazlası, hastalık eller, bilekler, dirsekler, dizler ve ayak bileklerinde hasara yol açabileceğinden servikal omurga sorunları yaşar Erkek hastalar ve romatologunuzun sizinle paylaşabileceği pozitif romatoid faktöre sahip hastalar daha yüksek risk altındadır.

İyi haber şu ki, boyun ağrısı nadiren romatoid artritin bilinen ilk belirtisidir. Boyunda mevcut olduğunda, RA genellikle atlantoaksiyel eklemi etkiler. Bu özel eklem başı döndürür, böylece sola ve sağa, yukarı ve aşağı bakabiliriz. RA bağları gevşettiği, kemiği aşındırdığı veya eklemlerin etrafındaki dokuların kalınlaşmasına neden olduğu için omurilik ve beyin sapı yoğunlaşarak acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu nedenle, nadir de olsa, RA, periferik eklemlerde (örn., kalçalar, dizler) RA kanıtı olmadığında bile, olası boyun ağrısı nedenleri listesindeki yerini korur.

4. Menenjit:

Boyun ağrısının en tehlikeli kaynaklarından biri bakteriyel menenjittir (meningokokal menenjit olarak da bilinir), çünkü bir kişi boyun tutulmasından birkaç saat sonra veya gün içinde ölüme neden olabilir. Beyni ve omuriliği kaplayan ve koruyan, boyun ve sırt boyunca uzanan üç zara meninks denir. Dura mater  dışında, korumalar  araknoid mater  orta tabaka perdeli olarak hizmet verir ve  pia mater  barınaklar meninkslerin iç tabaka olarak, merkezi sinir sistemi.

Meninksler merkezi sinir sistemimizi (CNS) korurken, bu katmanları alevlendirebilen ve yok edebilen bazı bakteriler, virüsler ve hatta mantarlar vardır. Bir kişinin hayatını oldukça hızlı bir şekilde tehdit edebilecek en tehlikeli bakterilerden ikisi Neisseria meningitidis  ve  Streptococcus pneumoniae olarak adlandırılır Bakteriler tükürük yoluyla geçer ve en yaygın semptomlar ateş, baş ağrısı ve boyun tutulmasıdır. Bu tür belirtilerle karşılaşırsanız, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.

Menenjit salgınlarının en yüksek küresel insidansı Sahra Altı Afrika’da görülürken, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verileri, salgınların topluluklarda, okullarda, kolejlerde, hapishanelerde ve ABD’deki diğer popülasyonlarda da meydana gelebileceğini göstermektedir. Menenjitin viral ve fungal formları da mevcuttur, ancak genellikle daha az şiddetlidir.

5. Tümörler:

Hava yolu insan boynunda yer aldığından, ömür boyu asbest, ahşap, nikel, toz veya tütün gibi zehirli bir maddenin solunması, boyun ağrısının bir tümörden kaynaklandığı anlamına gelebilir. Baş ve boyun kanserlerinin en az %75’i tütün ve alkol kullanımından kaynaklanmaktadır. Boyundaki kanserler genellikle ağız, burun ve boğazı kaplayan nemli, mukozal hücreler olan skuamöz hücrelerde anormal hücre büyümesini içerir. Daha az sıklıkla boyun kanseri tükürük bezlerinden veya tiroid bezlerinden kaynaklanır.

Bazen kanser vücudun başka yerlerindeki skuamöz hücrelerden kaynaklanır ve daha sonra boyun lenf düğümüne yayılarak bir yumru oluşturur. Bu kansere gizli primerli metastatik skuamöz boyun kanseri denir. Semptomlar boyunda veya boğazda ağrı veya yumru içerebilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV), orofaringeal kanserlerde büyüyen bir suçludur; Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, HPV her yıl 26.000 yeni baş ve boyun kanserinin kaynağıdır.

6. Servikal Miyelopati:

Boyun ağrısının bu versiyonu genellikle acil ameliyat gerekebileceğini gösterir. Kollarınızda veya bacaklarınızda ağrı veya uyuşma, sık tökezleme veya ani mesane inkontinansı fark ederseniz, bunun nedeni omuriliğin sıkışması olabilir. Servikal miyelopati olarak bilinen durum, tedavi edilmezse kalıcı sakatlığa veya felce yol açabilir, bu nedenle genellikle ameliyat önerilir.

Osteoartritik veya servikal spondiloz olarak da adlandırılan dejeneratif servikal miyelopati, fıtıklaşmış diskler, şişmiş bağlar veya kemik mahmuzları gibi bir dizi dejeneratif problem ortaya çıktığında ortaya çıkar. Osteofit olarak da adlandırılan kemik mahmuzları, osteoartrit, kötü duruş veya travmatik yaralanma sonucu büyüyebilir; yaşla birlikte daha sık görülen değişiklikler. Devam eden dejenerasyon veya travma servikal stenoza yol açabilir, bu da spinal kanaldaki boşluğun daraldığı anlamına gelir. Bu dar kanal omuriliği sıkıştırdığında miyelopati veya nörolojik defisitler (vücut fonksiyonunda anormallikler) meydana gelebilir.

Genel olarak, boyun ağrısını teşhis etmek zor olabilir, ancak uygun tıbbi muayeneler ve testler ile doktorunuz doğru bir teşhis koymak için ağrınızın nedenini daraltabilir.

Doktorumuz Erman Çekiç size ortopedik tedavilerle ilgili eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunar her türlü ortopedik durumu tedavi etme kapasitesine sahiptir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.