Makaleler

Boyun Ağrısı Neden Olur

Birçok kişi boyun ağrısından şikayet eder. Bazen ağrı, boyun kaslarını zorlayan bir pozisyonda uyumaktan veya uzun saatler çalışmaktan gelir. Boynunuzu bir masa veya bankın üzerine eğildiğinde olduğu gibi garip bir açıda tutmaktan kaynaklanan kas gerginliği de boyun ağrısına neden olabilir.

Osteoartrit gibi dejeneratif durumlar veya omurilik kemiklerinde veya servikal disklerdeki dejeneratif değişiklikler de karıncalanma, ağrı ve hatta baş ağrılarına neden olabilir.

Boyun Ağrısını İhmal Etmemelisiniz
Boyun ağrısı şiddetli olabilir ve asla göz ardı edilmemelidir. Boyun yaralanmaları, omurga boyunca başa, omuzlara, kollara ve ellere yayılabilen tahrişe neden olabilir. Birkaç gün sonra ağrı artar veya geçmezse veya yakın zamanda bir düşüş yaşadıysanız, kaza geçirdiyseniz veya başka semptomlarınız varsa, kalifiye bir tıp uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Boyun ağrısı, tıbbi müdahale gerektirebilecek ciddi bir altta yatan durumu gösterebilir.

Bazı semptomlar özellikle endişe verici olabilir çünkü spinal menenjit gibi hastalıklar da boyun ağrısına neden olabilir. Viral menenjit oldukça yayılmacıdır ve sıklıkla şiddetli yorgunluk veya halsizlik ile birlikte boyun tutulması, baş ağrısı ve ateşe neden olur. Menenjit de nöbetlere neden olabilir, bu nedenle bu ciddi bir endişe kaynağıdır. Menenjit, acil tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir durum olarak kabul edilir. Boyun ağrınızın bu kadar tehlikeli bir şey olduğunu söylemek yanlış olmaz ama tüm olasılıklarla birlikte muayene olmak önemlidir.

 • Değerlendirilmesi Gereken Boyun Ağrısı Belirtileri
 • Belirli bir noktada şiddetli veya keskin boyun ağrıları
 • Başınızı döndürmeyi zorlaştıran sert bir boyun
 • Başınızı döndürürken gıcırdama sesleri
 • Omuzlarınız, kollarınız ve elleriniz gibi diğer bölgelere yayılan ağrı
 • Başınıza doğru yukarı doğru yayılan ağrı
 • Karıncalanma, uyuşma veya kas güçsüzlüğü
 • Kollarınızı kaldırma veya nesneleri kavrama sorunları
 • Hareket etme zorluğu
 • Denge ve koordinasyon sorunları
  Boyun ağrısı küçük bir rahatsızlıktan başka bir şey olmayabilir, ancak normal günlük aktivitelerinizi veya uykunuzu engelleyecek kadar acı verici bir şey de olabilir. Ağrı, belirgin bir sebep olmaksızın azalabilir veya yoğunluğu artabilir. Boyun ağrısı söz konusu olduğunda yapılacak en iyi şey teşhis ve tedaviyi ertelememektir. Boyun ağrınıza neyin sebep olduğunu bulmayı kendinize borçlusunuz.

Sizin veya sevdiğiniz birinin boyun ağrısı tedavisine ihtiyacı varsa, lütfen yüksek eğitimli, şefkatli Ortopedi Doktorumuz Erman Çekiç’ten  randevu ve bilgi almak için iletişim sayfamızdan iletişime geçin . Artık acıya katlanmak zorunda değilsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.