Makaleler

Boynunuz İçin Sert veya Yumuşak Yastıklar

Uyurken iyi bir yastığı seven bizler için, yastıksız uyuma düşüncesi neredeyse anlaşılmazdır. Yine de çoğumuz doğru yastığı kullanmıyoruz ve sonuç genellikle boyun ağrısı oluyor.

Sert mi yumuşak mı?

İşte bazı yastık sohbetleri, böylece yastıklarınız size boyun ağrısı çektirmez.

Neden Yastık?
Bir yastığın amacı oldukça basit görünüyor – uyurken başınızı ve boynunuzu aynı hizada tutmak. Yastıklar ayrıca başı göğsün üzerine kaldırarak horlamayı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca sinüsleri boşaltmaya yardımcı olurlar, böylece tıkalı bir burunla uyanmazsınız. Sorun şu ki, her birimiz farklı bir pozisyonda uyuyoruz ve bu, bir kişi için en mükemmel yastığın bir sonraki kişi için mükemmel yastık olmayabileceği anlamına geliyor.

Bir pozisyon almak
Hangi yastığın sizin ve ağrıyan boynunuz için en iyi olduğunu belirlemenin en iyi yolu, ne tür bir uyuyan olduğunuzu bulmak ve ardından yastığı size göre ayarlamaktır.

Önümüzdeki birkaç gün boyunca, uyku şeklinizi belirlemeye çalışın. Ardından, yastığınızın uyku düzeninize uyup uymadığına bakın.

Yan Uyuyanlar. Yaklaşık %70’imizi oluşturan yan uyuyan biriyseniz, boyun ve başın düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlamak için sert veya ekstra sert bir yastık düşünmelisiniz. Yastık çok yüksek olmamalıdır şilteden sadece yaklaşık 4 cm. Sıkılığını korumak için kuş tüyü gibi yumuşak maddelerden kaçınmanız, hafızalı veya lateks köpük yastıklar bulmanız önerilir.
Arka Uyuyanlar. Sırt üstü yatarsanız, apseniz olma veya en azından kronik horlama olasılığınız yüksektir. Sırt üstü yattığınızda, yerçekimi dilinizi geri çekebilir ve solunum yollarını tıkayarak solunumunuzu bozabilir. Sırt üstü uyuyanlar vücudun üst yarısını yükseltmek için çok sert bir yastık veya kama kullanmalıdır.
Karın Üstü Uyuyanlar. Tercihiniz karın üstü uyumaksa, yumuşak bir yastık aramak isteyeceksiniz. Daha yumuşak bir yastık kullanarak, başınız yatağa daha yakın olacak ve boynunuzun doğal hizasının bütünlüğünü koruyacaktır. Karnınızdayken rahat nefes almanıza izin vermek için aşağı veya gevşek lif dolgusu önerilir. Huzursuz Uyuyanlar Aramızda bir gece başka bir şekilde başka bir şekilde uyuyacak olanlar var. “Kombinasyon uyuyanlar” için ideal yastık, yumuşak ve sert bir kombinasyon olacaktır, genellikle ortası sırtı tercih ettiğimiz gecelerde daha alçak ve yanlarda uyuduğumuzda yanlarda daha yüksek olur.
Yastıklar ve Bebekler
Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin de iyi bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Çocuk doktorları “uykuya dönüş” yöntemini destekler  bebekleri uyurken sırt üstü yatırır. Bu yaklaşımı tercih eden ebeveynler ABÖS riskini azaltır ve sinüslerin ve kulakların drenajına izin verir. Bebeklerin beşiklerinde asla yumuşak yastıklar olmamalıdır. Sırt üstü uyuyan bebekler için sert köpük takoz şiddetle tavsiye edilir.

Erman Çekiç Boyun Ağrısı Tedavisi
Yetersiz yastık veya şilte nedeniyle boyun veya sırt ağrısı çekiyorsanız, bugün doktorumuz Erman Çekiç‘i ziyaret edin. Sizlere boyun ve sırt ağrısı da dahil olmak üzere çok çeşitli ortopedik sorunlar için uzman bakım ve tedavi sunuyor. Konservatif bakım her zaman ilk seçenektir, ancak cerrahımız ihtiyacı olanlar için cerrahi işlemler yapabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.