Makaleler

Bel Kayması Neden Olur ?

Bel Kayması Neden Olur ?

Bel kayması neden olur? Bel omurlarında doğuştan anormalliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra omurga ve çevresindeki bağ dokuların zamanla yaşlanmasından dolayı ortaya çıkan yıpranma sebebiyle bel kayması olabilir. Trafik kazaları, düşme gibi travmalara ortaya çıkabilir. Bazı sporlar ve zorlayıcı hareketler de zamanla bel kaymasının sebebi olabilir.

Bel Kaymasının Belirtileri

Bel kaymasında en fazla şikâyet kalça ve bel ağrılarıdır. Yürümekle artan, öne eğilme ve durup dinlenmekle azalan bacak ve bel ağrıları olabilir. Bacaklarda hissizlik, kas gerginliği, kramplar, hareket güçlüğü ortaya çıkabilir.

Bel kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde hastalar bel ağrısı şikâyeti ile doktora başvurduğu zaman ayrıntılı olarak anamnez alınır ve daha sonra hastanın fizik muayenesi yapılır. Doktorun isteği üzerine yapılan radyolojik görüntüleme ile bel kayması teşhisi konulur. Bel kayması çeşidine ve şikayetlere göre tedavi yöntemi düzenlenir. Bazı bel ağrısı vakalarında istirahat etmek veya sırt ve karın kaslarını güçlendiren egzersiz programları tedavi için kullanılır. Bel kaymasından dolayı oluşan ağrıya bağlı olarak doktor, hastaya fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirerek, hasta için özel bir program oluşturulur. İlaç ile tedavi yöntemi de bir diğer seçenektir. Daha ileri vakalarda ise omurganın eski yapısına tekrar geri dönmesi için cerrahi operasyon gerekebilir. Bel kaymasında tedavisi amacı ile yapılan operasyon sayesinde baskılanmış ve bel kayması şikayetlerine sebep olan sinirler rahatlatılarak, omurga sabitlenmektedir. Bel kayması ve bel ağrısını arttırıcı hareketin kısıtlaması, ağrı kesici ilaçlar, kilo verme, korse kullanımı, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedaviler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.