Makaleler

Bel Fıtığı Hastalık ve Tıbbı Durum

Bel Fıtığı Hastalık ve Tıbbı Durum

Bel fıtığı omurgalar arasında yer alan intervertebral disklerin herhangi bir nedenden kaynaklı olarak yırtılması sonucu meydana gelmektedir. Her disk içinde çekirdek olarak anılan sert ve lifli bir dış tabaka yer almakta, bu dış tabaka içerisinde yumuşak, jel benzeri bir yapı bulunmaktadır. Omurgalar arasında daha çok amortisör görevi gören disklerin düşme, zorlanma ya da ağır kaldırma sonucu kayması ile hasar oluşmakta, bu durum bel fıtığına neden olmaktadır. Bel fıtığı tedavisi için kullanılan pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Kaymış disk olarak da adlandırılan bel fıtığında omurilikten çıkan sinirlerde bir basınç oluşmaktadır. Bu basınç kişilerde çok şiddetli ağrı ve sancılara neden olabilmektedir. Ne kadar sinir basısı bel kısmında olsa da ağrı sinirlerinin ana hedef organı dışında da görülebilmektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Bel fıtığı teşhisi almış kişiye doktor, kısa süreli istirahat vermekte, ağrıya neden açan tahrişin azaltılmasına yönelik bir anti inflamatuar ilaç kullanmaktadır. Hastaya aynı zamanda fizik tedavi seansları önerilmekte, bol miktarda egzersiz yapması söylenmektedir. Eğer doktor istirahat vermiş ise kaç gün istirahat edilmesi gerektiği detaylıca öğrenilmelidir. Bunun nedeni hastanın yaptığı gereğinden uzun istirahatlerin kas güçsüzlüğüne neden olabileceği ve eklem sertliği oluşturabileceğidir. Bu durum hastanın ağrılarını azaltmak için uyguladığı tedavilerin etkisini de bir hayli azaltmaktadır. Etkinin en iyi olabilmesi için genel olarak doktorun önereceği istirahat günü 2 ila 7 gün arasındadır. Bu süreçte ilaç tedavisi de devam etmektedir.

Hastaların doktorlarına istirahat gününün yanı sıra işe devam edip edemeyecekleri bilgisini de sormaları önemlidir. Bel fıtığı hastalığı ilerleyen kişilerde işe devam edilmesi gerekiyor ise tedaviye başlanılan günden itibaren doktor ile iletişimde kalınmalı, ani bir durumda doktora haber verilmelidir. Ameliyatsız fıtık tedavisi sonrasında önemli olan hastanın kendisini çok yormamasıdır. Bu sürecin en hafif şekilde atlatılması ve yapılan işlemlerin en faydalı olabilmesi için hastaların kendilerine dikkat etmeleri son derece önemlidir. Çekme germe ile yapılan ameliyatsız bel fıtığı tedavisi İstanbul sayesinde hastalar hiçbir cerrahi işleme maruz kalmadan acılarından kurtulabilmektedir. Çekme germenin yanı sıra ultrasonik ısı tedavisi, elektrik uyarıcılar, sıcak uygulamalar ve elle masaj da sık kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerindendir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.