Makaleler

Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Günümüzde bel fıtığı rahatsızlığı, pek çok insanın ortak problemi haline gelmiş bir hastalıktır. Bel fıtığı rahatsızlığı pek çok insanın günlük yaşamını etkileyebildiği gibi yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Hastaların bel fıtığı tedavisi öncesinde merak etmiş olduğu bir soru da bel fıtığı ameliyatının kaç saat süreceğidir?

Peki bel fıtığı operasyonu ne kadar sürmektedir? Bazı bel fıtıkları ameliyatları yarım saat sürerken, bazıları saatlerce sürebilmektir. Örneğin; nüks bel fıtığı ameliyatı süresi, diğer operasyonlara nazaran daha uzun sürebilmektedir.  Kasık fıtığı ameliyatları ister kapalı ister açık yöntemle yapılsın yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bunun dışında hastanın anesteziden tam olarak uyanarak yatağına geri dönmesi ortalama 75-90 dakikayı bulmaktadır. Tam endoskopik fıtık ameliyatlarının süresi, fıtığın durumuna göre ortalama 45 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde sürmektedir. Hasta, fıtık ameliyatının ardından yatağına tam olarak uyanık halde geri dönebilmektedir. Bu noktada önemli olan ameliyatı gerçekleştiren cerrahın, operasyonu dikkatli bir şekilde, sakince ve tertemiz yapmasıdır.

Fıtık ameliyatı sonrasında hastanede kalış süresi ne kadardır? Sıklıkla ameliyat bölgesinde ortalama ilk 48 saat içerisinde hastanın ağrıları olmaktadır. Ve bu ağrılar ağrı kesici ilaçlar ile giderilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta, ortalama 1 gün süre hastane içerisinde takip altında kalmaktadır. Hastaya eğer genel anestezi uygulanmış ise ortalama 5 ile 6 saat arasında oral yol ile (Ağızdan) sulu gıdaların verilmesi uygundur.

Bel Fıtığı Ameliyatı Öncesi

Fıtıklaşmış halde olan bir disk, genellikle semptomlara neden olmamaktadır. Fakat sinir köklerine baskı yaptığı an, o bölgede bazı semptomlar (Uyuşma, güçsüzlük) görülebilmektedir. Ameliyat öncesinde denenmiş tüm tedavilere rağmen yanıt alınamamış ise bu durumda bel fıtığı ameliyatları tercih edilmektedir. Hastanın durumuna göre eğer bel fıtığı ameliyatı kararı alınmış ise işlem öncesinde birtakım hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde;

Ameliyat öncesinde öncelikle kan testi, göğüs röntgeni, elektrokardiyogram gibi tanı testleri yapılmaktadır. Daha sonra hastanın alerjisi olup olmadığı bilgisi alınmaktadır. Alınan vitaminler ve takviyelere ara verilmektedir. Ve bel fıtığı ameliyatı öncesinde, 1-2 haftadan önce kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır. Ayrıca gece yarısından önce yiyecek ve içecek alımının kesilmesi gerekmektedir. Bu arada işlemden birkaç hafta öncesinde ve 2 hafta sonrasında tütün ve alkol gibi ürünlerin kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Bel fıtığı tedavisi İstanbul ili içerisinde deneyimli cerrahlarımız tarafınca yapılmaktadır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.