Makaleler

Bel Ağrısına Ne Sebep Olur?

Bel Ağrısı Neden Olur?
Bel ağrısına neyin neden olabileceğini bilmek , etkili bir tedavi rejimi oluşturmanın ilk adımıdır. Çoğu durumda, yumuşak doku yaralanmaları ve mekanik sorunlar bel ağrısının önde gelen nedenidir.

Bu yaralanmalar, hasarlı intervertebral diskleri, omurilik eklemlerinin yanlış hareketini ve sıkıştırılmış sinir köklerini içerebilir.

Bel ağrısını hafifletmenin ve ilişkili semptomları yönetmenin sayısız etkili yolu vardır. Stres, gerginlik ve ağrılı semptomları hafifletmek için çok sayıda egzersiz sırt kaslarını güçlendirebilir. Dinlenme, ısı ve buz tedavisi gibi diğer ilaçlar da yardımcı olabilir. Bel ağrısının nasıl azaltılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bel ağrısı nedir? Esasen, belinizdeki herhangi bir ağrı, sızı veya rahatsızlık, bel ağrısı olarak kabul edilebilir. Bel ağrısının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Fıtıklaşmış disk
Dejeneratif disk hastalığı
Osteoporoz
Siyatik
Faset eklem disfonksiyonu
Skolyoz
Kas gerginliği
Spinal stenoz
Sıkıştırma kırığı

Bel Ağrısı Nasıl Azaltılır

Kronik sırt ağrısı yaygın bir sorundur ve tüm yetişkinlerin yaklaşık %8’i sınırlı eylem ve aktivitelerle sonuçlanan kalıcı sırt ağrısı yaşamaktadır. Neyse ki, bel ağrısını tedavi etmenin ve rahatlatmanın ve rahatsızlığı iyileştirmenin birkaç yolunu keşfedebilirsiniz. Bel ağrısını nasıl hafifleteceğinizi öğrenmek, öksürürken, ayakta dururken, yürürken veya dinlenirken bel ağrısı semptomlarını iyileştirmenize yardımcı olabilir.

1. Dinlenme
Bel ağrısından kurtulmanın veya ağrılı semptomların şiddetini yönetmenin bir yolu, yeterince kaliteli uyku aldığınızdan emin olmaktır. Uyurken veya uzanırken bel ağrısı yaşıyorsanız, yatağınızın destekleyici olmadığının ve vücudunuzun uyuması için ihtiyaç duyduğu rahatlığı sağlayamadığının bir işareti olabilir. Ne yazık ki, uyku eksikliği bir kişinin ağrıya duyarlılığını artırabilir ve potansiyel olarak bel ağrısı algısını kötüleştirebilir.

2. Reçetesiz İlaçlar
Otururken veya ayakta dururken bel ağrısı çekenler için reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ağrı ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Ek olarak, anti-inflamatuar ilaç, bel bölgesine baskı veya stres ekleyebilecek ve semptomları kötüleştirebilecek şişme veya iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Herhangi bir ilaç alırken, tüm talimatları takip etmek esastır. Ayrıca, hangi ilacın sizin için uygun olabileceğini doktorunuza danışmalısınız. Bazı ilaçlar birbirleriyle olumsuz etkileşerek potansiyel komplikasyonlara yol açabilir.

3. Isı ve Buz Terapisi
Ayakta dururken bel ağrısı yaşıyorsanız, kronik ağrının şiddetini azaltmak için sıcak ve soğuk tedavileri düşünebilirsiniz. Kulağa basit gelse de, soğuk veya sıcak paketler uygulamak ağrılı semptomları büyük ölçüde iyileştirebilir.

Buz torbası gibi soğuk bir tedavi kullanmak, rahatsızlığı kötüleştirebilecek ağrılı iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Öte yandan, ısı tedavisi ağrıyı hafifletebilir, kan dolaşımını iyileştirebilir ve daha rahatlatıcı bir his uyandırabilir. 15 dakika boyunca ıslatarak ılık bir duş veya banyo yapmayı deneyin. Birkaç saat sonra, etkilenen bölgeye aynı süre boyunca kapalı bir buz paketi uygulayın.

4. Akupunktur
Akupunktur, ağrıyı hafifletmek için vücudun stratejik noktalarına deriye çok ince iğnelerin yerleştirilmesini içeren bir tedavidir. Araştırmalar, ağrıyı gidermek ve işlevi iyileştirmek için klinik olarak hiç tedavi görmemekten daha etkili olduğunu göstermiştir . Akupunktur, vücudu önemli ağrı giderici kimyasalları salması için uyarabilir.

5. Uygun Diyet
Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için uygun bir diyet yemek çok önemlidir ve bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun temel nedeni, sağlıklı bir diyetin ideal kiloyu korumanıza yardımcı olabilmesidir ve bu da beldeki aşırı yükü hafifletebilir.

Ek olarak, doğru beslenme sağlıklı kemikleri ve kemik büyümesini de teşvik edebilir. Diyetinize dahil etmek istediğiniz en temel besinlerden bazıları D vitamini, kalsiyum ve fosfordur. Bu besinler ve vitaminler, kemik büyümesini desteklemeye ve ağrılı semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bel ağrısı çekiyorsanız, sırtınızdaki stresin bir kısmını hafifletmenin bir yolu olarak sağlıklı bir diyet düşünebilirsiniz.

6. Uyku Pozisyonları
Bel ağrısı ile nasıl uyuyacağınızı anlamak, iyi bir gece uykusu ve onarıcı uyku almanın önemli bir yönüdür. Bu nedenle, uyku duruşunuz uykunuzun genel kalitesinde önemli bir rol oynar. Destekleyici ve sağlıklı bir uyku pozisyonu bulmak, bel üzerindeki stres ve gerilimi en aza indirerek ağrılı semptomları azaltabilir.

7. Beyninizi Çalıştırın
Beyninizin ağrı sinyallerini nasıl işlediğini ve yorumladığını öğrenmek, ağrıyı algılamanın önemli bir yönüdür. Neyse ki, dikkatli ağrı yönetimi ve diğer düşünce yollarının, bazı ağrı sinyallerinin yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Birçok hasta, nefesinizi kontrol etmeyi ve zihne odaklanmayı içeren farkındalık meditasyonunu öğrenerek ve uygulayarak başarıya ulaştı. Ek olarak, bilişsel davranışçı terapi, ağrıyı algılama şeklinizi değiştirmenize yardımcı olabilir.

8. Bir Hobi Edinin
Kalıcı ağrı genel yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebileceğinden, birçok hasta bel ağrısı için ne yapacağını merak edebilir. Sırt ağrınız varsa, bir hobi veya beyninizi olumlu bir şekilde meşgul etmenin bir yolunu bulmak, ruh halinizi etkili bir şekilde iyileştirebilir ve ağrılı veya rahatsız edici hisler yerine olumlu bir aktiviteye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Omurgada yaralanma veya stres riskini en aza indiren sırtınıza uygun bir hobi edinin. Haftada bir arkadaşınızla vakit geçirmek kadar basit bir şey bile, kendinizi iyi hissettiren endorfinlerin salınımını teşvik etmeye yardımcı olabilir. Endorfinler beynimizdeki afyon reseptörlerini uyardığı için , zevki ve olumlu duyguları artırırken ağrıyı azaltabilirler.

9. Duruş
Fiziksel aktiviteler gerçekleştirirken veya otururken sağlıklı bir duruşu korumak, bel ağrısının oluşmasını veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Eğilirken bel ağrısı fark ederseniz, belinizi stres veya yaralanmadan korumak için duruşunuzu buna göre ayarlayın. Spor yapıyorsanız, fiziksel olarak zorlu bir işiniz varsa veya tekrarlayan hareketler yapıyorsanız, duruşunuz dikkate alınması gereken önemli bir unsurdur.

Sırt sağlığını geliştirmek için eğilmekten veya kambur durmaktan kaçının. Ağır bir cisim kaldırıyorsanız, kaldırmak için sırtınızı kullanmak yerine dizlerinizi bükmeli ve düzeltmelisiniz. Büküm yaparken kalçalarınızı bir yandan diğer yana döndürdüğünüzden emin olmalısınız. Masa başında çalışıyorsanız veya günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, bel desteği sunan bir sandalye veya yastık kullanmalısınız.

10. Destekleyici Ayakkabılar
Uygun destek sağlamayan ayakkabılar giymek bacaklarda, boyunda ve sırtta kas gerilmelerine neden olabilir. Ek olarak, yüksek topuklu ayakkabılar vücudun hizasının olumsuz etkilenmesine neden olarak bel ağrısı için daha yüksek bir potansiyele yol açabilir. Çok düz ayakkabılar ayrıca sırtta veya ayaklarda ek yük oluşturabilir.

Öne eğilirken veya yürürken bel ağrısı yaşıyorsanız, destekleyici ayakkabı ve ayakkabı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda, uygun ayakkabı ve ek parçalar önerebilecekleri için bir ayak uzmanını ziyaret etmek yardımcı olabilir.

Bel Ağrınız İçin Egzersizin Önemi
Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için uygun bir egzersiz rutini şarttır. Ek olarak, egzersizler, mevcut bel ağrısını hafifletmek ve sırt ağrısının gelişmesini önlemek için bel kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bazı aktiviteler ayrıca çekirdeği, kolları ve bacakları stabilize edebilir ve güçlendirebilir. Rutin egzersiz, vücudun doğal iyileşme sürecini teşvik ederek ve genel sertliği azaltarak alt sırttaki kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye bile yardımcı olabilir.

Sırt ağrısı söz konusu olduğunda, aerobik egzersiz , iyileşme sürecini iyileştirmek ve ağrılı semptomları azaltmak için besin maddelerini ve sırtın yumuşak dokusuna kan akışını artırabilir. Omurgayı destekleyen kasları güçlendirmek, faset eklemleri ve omurilik diskleri üzerindeki aşırı basıncı veya stresi hafifletmeye yardımcı olmanın anahtarıdır. Germe, sırttaki gerilimi gevşetmek için de yararlı bir yoldur.

Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz olumlu bir ruh hali geliştirmeye ve doğal olarak ağrı ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilecek endorfin salgılar. Sık sık endorfin salgılayan, ağrı kesici ilaç ihtiyacını en aza indirmeye ve genel olarak semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Stres, anksiyete ve depresyon kronik ağrının yaygın yan etkileri olduğundan, sağlıklı bir endorfin salınımı önemli bir rol oynar.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.